"В името на Отца и Сина и Светия Дух! Първата неделя на Великия пост се нарича неделя на Тържеството на Православието – победа на Православието над лъжеученията и в частност над иконоборческата ерес. Иконоборците, отричайки почитането на иконите и свещените изображения, отричат най-главния християнски догмат – догмата за въплъщението. Отричат това, че всемогъщият Господ станал съвършен, реален човек, станал осезаем и описуем. Именно затова ние имаме право да Го изобразяваме на светите икони. В този ден ние се покланяме на образа на Христа Спасителя.
Чинът на Тържеството на Православието бил установен във Византия през 842 година, в първата неделя на Великия пост. Възникването на чина Тържество на Православието е историческо. Императорът и държавата в негово лице се стараели да подчинят на себе си Църквата, да подчинят религията, т. е. да използват Църквата за своите идеологически държавни цели. Църквата, макар и да почита държавната власт, но не се намира в зависимост от нея. Императорът искал със своята власт да забрани почитането на иконите, по силата на своите убеждения, на своя мироглед, политически настроения. Но Църквата пази вярата на своите отци и не зависи от силните на този свят. Църквата трябва да свидетелства за себе си пред обществото и да свидетелства гръмогласно, тя не трябва да се превръща в опаковка на властта. Ето този е постулатът, за който ще свидетелства Православието в своето Тържество. Към този период Църквата вече е определила основите на своето вероучение и основите на своето битие, т. е. догматическите норми, законите на нашата вяра и нравствените норми за това как трябва да живеем във вярата. Отстъплението от тези закони води към разпад, към грях, към унищожение на нашия духовен живот. И историята потвърждава това. Същото такова иконоборчество - запланирано, планомерно, целенасочено унищожение на християнството, е имало и в нашата страна. Няколко поколения хора са израснали в богоборчество. И днес в деня на Тържеството на Православието ние се молим за всички отпаднали от вярата, отпаднали от истината, молим се Господ да им даде дар на покаяние, защото без покаяние няма спасение. И ето Църквата ни казва: "Придобий мирен дух, влез в себе си". Ето позицията на християнина, която трябва да бъде днес в съвременното общество, позиция на воина Христов, от която се разпръскват всички дяволски козни.
До ден днешен нашето общество не е принесло покаяние за богоборчеството. А без такова покаяние за нас няма бъдеще. Църквата свидетелства за това в чина Тържество на Православието, наричайки нещата със собствените им имена - зло и добро, християнство и псевдо-християнство. Църквата ни говори, че не е възможно никакво свидетелство за истината без лично покаяние, без нравствено очистване. Ако ние сами не съответстваме със своя живот на тези християнски принципи, които ние проповядваме, то и нашата проповед ще бъде мъртва. Затова в дните на Великия пост целта на нашия духовен подвиг – това е обожението, ние трябва посредством покаянието да възродим в себе си образа Божи, сами да станем икона, на която да бъде изобразен Христос Спасителят, да бъдем християни в пълното разбиране смисъла на тази дума. И Господ ще ни даде най-голямото оръжие за укрепване на нашата вяра и в нашата духовна борба – това е молитвата. Да застанем на молитва и Господ ще ни помогне!"
Архиепископ Артемий /Кищенко/
В рубриката "Съвременна Библия" – Джеймс Харисън е гражданин на Австралия. Наскоро почина, достигнал 88-годишна възраст. Всички медии го определяха като "спасител". С какво е заслужил тази почест? Джеймс бил дарен от Бога и щедро дарил хората! Мисля, че в тази формула всеки от нас може да се превърне в един малък спасител. А светът ни отчаяно се нуждае точно от тях – от хората като г-н Харисън.
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..
На 15 май отбелязваме Международния ден на климата. Инициативата е неофициална, по предложение на метеоролози, които настояват за защита на климата като ценен ресурс за бъдещето на човечеството. Обявен е с цел да се насочи общественото внимание към опасните последици за климата от причиненото от хората замърсяване и да повиши осведомеността за тези..
Водопад Бобука беше посетен от комисия след като Асоциацията на парковете в България направи предложение да бъде обявен за природна забележителност. Водопадът се намира преди края на село Бела в посока към град Димово. Това е още един пример за прекрасно място, което е слабо познато, каза Симеон Арангелов- председател на Асоциацията на..
Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" тържествено изпрати своите абитуриенти. "2025 година е специална за нашето училище", каза в приветствието си директорът на гимназията Боянка Никова : "Тази година училището навършва 55 години от своето създаване. Първият випуск на гимназията отбелязва 50 години от завършването..
Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще е домакин за единадесета поредна година на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура. Събитието ще се проведе на 17-и и 18-и май и ще включва битки, възстановки, средновековна кухня и ритуали, обясни за Радио ВИДИН Павел Петров, ръководител на комплекса. "Фестивалът на средновековните..
Общо 21 дванадесетокласници бяха празнично изпратени от своите преподаватели и любими съученици. От тях 11 завършват училището по изкуствата "Свети свети Кирил и Методий" с профил "Музика", а 10 са с профил "Изобразително изкуство", обясни директорът Бисерка Каменова . "Средният успех на класа е много добър 4.82, като 10 от учениците са се..
По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май. Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..