Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Червилото в миналото и днес

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Наближаващият Международен ден на жената - 8 март, е повод да поговорим за едно от най-силните оръжия на всяка дама - червилото. В миналото на него се гледало като на символ на богатство и власт, днес червилото подчертава красотата и демонстрира независимост, а проучвания показват, че жената, която си го е поставила, задържа вниманието на срещуположния пол по-дълго, отколкото тази, чийто устни са с естествен цвят. 

Първото известно червило датира отпреди повече от 5000 години, носела го е кралицата на Древна Месопотамия - Шубат. По това време червилото изобщо не било безопасно, обясни проф. Радостина Александрова: 

"То е било оловно бяло и натрошени червени скали. Тя го използва, за да покаже, че не е случайна и е дарена с голяма власт. В Древен Египет и мъжете, и жените носят червило, но за мъжете е символ на богатство, а за жените е модно увлечение и желание да бъдат красиви и желани... Древните египтяни са вярвали, че червилото пази от болести, има лечебна сила, но в желанието си да придобият някои по-екзотични цветове, те са използвали доста отровни матерлиали, и без да са знаели, това червило се превръща в "целувката на смъртта".  Най-често са използвали червена охра, смесена със смола, за да могат устните им да са дръзко червени. Клеопатра създава свое персонализирано червило, защото открива, че се получава ефектен цвят, когато смачкани мравки и кармин се поставят в пчелен восък. Кармин се добива и днес от женски бръмбари и се използва както в козметиката, така и в хранителната индустрия... "

Английската кралица Елизабет Първа популяризира червилото в Европа. Тя царува през 1558 -1603 година, по това време червилото се правело от пчелен восък и червени багрила. Вярвало се, че може да пази от болести и от зли сили. Самата Елизабет била вярваща и се отнасяла много сериозно към червилото и често се използвало като разменна монета. При наследникът й Джеймс обаче, червилото губи позициите си и дори е приет закон, според който всичко, което променя външния вид на жената, е било абсолютно основание съпругът да поиска разтрогване на брака. 

Дълго време гримът и червилото били запазена мярка за момичета с недобро поведение и това е до края на 19 век, когато започва първото производство на червила от френска козметична компания. 

През 1938 година в САЩ бил приет първият закон за храните, лекарствата и козметиката и са въведени първите стандарти за безопасност. Съвременната козметика се основава на науката и редица специалисти следят за безопасността на червилото и на всички останали козметични продукти, казва още проф. Радостина Александрова:

"Винаги трябва да ползваме качествена козметика от сигурни източници и по никакъв начин да не правим компромиси с нея".  


Повече за пътя и ролята на червилото през вековете- в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00

платена публикация
Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО, който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро експото са 204 фирми,..

публикувано на 30.04.25 в 08:00

Видинска гимназия ще обучава безплатно хора с основно образование за готвачи

Във видинската Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" се състоя днес съвместна кампания с "Бюро по труда" - Видин, насочена към хора с основно образование, които искат да продължат в по-висока степен своята професионална квалификация. Събитието бе част от Деня на отворените врати в гимназията. В съвместната инициатива участваха..

публикувано на 29.04.25 в 16:15