Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изчезващите занаяти - историята на един видински точилар

3
Снимка: Красимир Каменов

Точиларството е един от изчезващите занаяти в наши дни. Все още обаче има хора, които го крепят. В малката, но кокетна работилница на Цветомир Боянов до видинското кино, звучи приятен рок, а той приема поредната поръчка от един господин да наточи самоделен нож и моята за заточване и полиране на едно старо острие. Докато говорим, ръката му не трепва. Все пак е завършил дърворезба във видинското училище по изкуства. Огромна е палитрата от нещата, които могат да бъдат заточени и съживени за нови нужди - ножове, ножици - фризьорски, шивашки, домакински, длета, брадви.

"По-скоро реших да се пробвам в тази ниша, защото остаряваме лека-полека и трябва да се измисли някакъв по-ненатоварващ начин за живот... За да се наточи добре един нож, трябват и добри инструменти... У дома не трябва да се точи. Трябва фин камък и когато нямат условия, те съсипват ножа... Зависи от вида нож и какво е, и кой какво прави, щото тези старите, които ми ги носят, са истински... За един нож зависи и как е поддържан... Не трябва да се мие в миялна машина. Съсипва се... Иначе тук носят и брадви, и сатъри, и ятагани... Ами, както казах, ние трябва да бъдем внимателни с тия остри режещи елементи. Ако искаме дълго време да ги ползваме, по-добре е да се внимава с тях...Трябва да се внимава като се купува. По-добре някой лев отгоре, отколкото по-евтин, защото след това не става нищо...", сподели Цветомир Боянов.

Според едно изследване сред застрашените професии са тези на точиларите, обущарите, часовникарите, ковачите, телевизионните техници, дори и на шивачите. Тази тенденция е не само у нас, а е световна, тъй като отворените пазари и развитието на технологиите доведоха до постепенното намаляване на занаятите, свързани с ръчен труд. 

Повечето хора предпочитат да си купят някоя нова дреха или обувки, вместо да поправят старите. Това важи и за останалите услуги, особено с ширещата се търговия на евтини стоки, макар и с ниско качество, предпочитани от повечето клиенти. Но за да останат тези занаяти, включвайки и точиларството, е редно и ние да погледнем към старите предмети, на които бихме могли да вдъхнем нов живот. Или както се казва - в занаятчийството винаги е имало хляб. Богат няма да станеш, но пък гладен няма да си легнеш.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

МРРБ ще инспектира ремонта на булевард "Панония"

Община Видин не носи вина за бавното темпо на голяма част от инфраструктурните обновления на територията на крайдунавския град. Тази теза аргументира на днешното заседание на Общинския съвет градоначалникът Цветан Ценков . В дневния ред присъстваха 32 точки, като по-голяма част от тях  бяха предложения за продажба на жилища и имоти общинска..

публикувано на 15.04.25 в 16:57

Ученици от Видин на първо място в Национално състезание по приложна електроника

Лъчезар Ценков и Симеон Герасимов от 10.В клас, специалност „Компютърна техника и технологии“, от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се изкачиха на върха в Националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как“, проведено в град Банско.  Двамата заеха първите места в отборното класиране за цяла България, а Симеон заслужено..

публикувано на 15.04.25 в 14:30

Видинчанка с престижна награда

Видинчанката  Десислава Николова бе отличена с престижната награда "Бранд на годината", в категория, част от Националните награди "Класция Бг".   Отличието е във връзка с нейния бранд, предлагащ уникални чанти за всички онези дами, които не се притесняват да покажат себе си, да бъдат по-различни и нестандартни. Победителите в конкурса са избрани от..

публикувано на 15.04.25 в 13:35

Събират се средства за православния храм в Кунино

Продължава дарителска инициатива за ремонт на вековната църква в село Кунино. Православният храм  "Свети Николай" се нуждае от нов покрив.  Преди две години  се създава и Сдружение "Православен храм Свети Николай -Кунино", чиято основна цел е да се събират средства за възстановяване на църквата. Необходимата сума за извършване на..

публикувано на 15.04.25 в 13:00

Технологично изложение отваря врати във Враца

Враца ще бъде домакин на първия по рода си Технологичен фестивал. Датата е 16 април, а мястото е Младежкия дом в града.   Събитието е организирано съвместно с Общината и бизнес медията lider.bg , предоставяща актуални икономически, технологични, научни и бизнес новини. За първи път на едно място ще бъдат водещи технологични компании,..

публикувано на 15.04.25 в 12:00

платена публикация
Сладкарница "Захарният свят" навърши една година!

Преди точно една година, на уютната уличка " Папуджийска, 3"  във Видин, се роди едно малко магично кътче, което пренесе вкусовете на Италия в сърцето на Северозапада. Това е “ Захарният свят ” – мечтата на  талантливата сладкарка Милена Вълкова , превърната в реалност.  Една година по-късно празнуваме заедно с нея първия рожден ден на..

публикувано на 15.04.25 в 09:42
Теди Генова, психолог

Как да различим градивната от разрушителната критика

В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...

публикувано на 14.04.25 в 16:30