Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есенните посеви във Видинско са в добро състояние, започва и пролетната сеитба

Снимка: Радио Видин


Успешно са презимували основните есенни култури в региона, но заради ниските температури през февруари в отделни райони се наблюдава леко измръзване при по-късно засeтите посеви с пшеница и ечемик. Влагата е недостатъчна, затова и земеделците се надяват на дъжд през следващите дни, който да гарантира нормална пролетна сеитба, каза в "Земята, която ни храни" Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите.

"Колегите, които имат по-големи площи, започнаха сеитбата. Обикновено сеитбата започва при температура на почвата 10 градуса на 10 см, но всеки сам преценява кога да започне. Подготовката върви изпреварващо тази година, днес-утре ще започне масово сеитбата, тъй като се очакват дъждове. Според мен пролетната кампания стартира при нормални условия..." 

Заради засушаванията през последните години, производителите на семена предлагат хибридни сухоустойчиви сортове. Липсата на влага се отразява на добивите най-вече при слънчоглед и царевица, затова и трябва да се работи в посока възстановяване на системите за напояване, категоричен е Жечко Андрейнски. По думите му тук основната роля е на държавата, защото земеделците сами няма да се справят. В региона на Видин ще се мисли за съоръженията, по които ще се разчита на водата от река Дунав. 

Освен основните култури, земеделците отглеждат тритикале, ръж и овес, но се дава превес на традиционните култури, които позволяват механизация, заради проблема с липсата на работна ръка. Освен това, има и други проблеми, казва зърнопроизводителят:

"Проблемите ги степенувам по следния начин: проблеми, които земеделските производители могат да разрешат и проблеми, които те не могат да решат. Проблемът, който не могат да решат, това е засушаването. Всички останали проблеми могат да бъдат разрешени до известна степен, с изключение на пазарите. Особено при борсовите стоки, каквато е пшеницата, няма как да се влияе, България е малък производител на пшеница и не може да оказва влияние върху цените... Цените са най-важното нещо за земеделския производител, но е свързано както с произведеното количество, така и с качеството. Трудни проблеми са и намирането на добросъвестни и постоянни работници, труден е и проблемът при някои колеги със съхранение на продукцията, ако нямат складова база...." 

Сериозен проблем са и рентите върху белите петна от Държавния поземлен фонд, които на места са 160-200 лева:

"Това е непосилно за нас. Високата цена на търговете от ДПФ, води и до висока цена на белите петна. Земеделците не могат да плащат 160 лева на един декар, тъй като няма какво да засеят, да отгледат и продадат, за да получат тези пари... Това се получава поради голямата конкуренция между няколко големи, които участват на търговете, взимат част от земята, след това се отказват от нея и проблемите се пораждат спъпаловидно, оставяйки бели петна, които остават в полето на земеделския производител и той трябва да ги плати. Иначе рентите в региона са нормални, около 60 лева са. Основното при нас е да бъдем коректни към арендодателите, да плащаме рентите навреме, и това, което сме си договорили с тях... Да си имаме доверие, и те да разчитат на нас, и ние да разчитаме на тях..." 

Според Жечко Андрейнски, сега, при старта на кампанията по директни плащания, все още има неизвестни моменти, което може да затрудни земеделците. Надеждата е, че заявленията ще приключат в срок, за да може и плащанията да са в срок. 

На земеделската общност зърнопроизводителят пожела:
"Пожелавам успешна пролетна кампания и горе главата. Трудностите никога не са били по-големи от нас, да се надяваме, че и тези, които предстоят, ще ги преодолеем успешно..." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20