Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Говежда - село със златни хора и история

11
Снимка: радио Видин



Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината. 

То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само това, то би могло да носи името Златното село, защото по време на римското владичество в река Огоста се е добивало злато. Като спомен за това са купищата камъни, които са се изхвърляли покрай реката. Милиони кубични метри камъни били премествани, милиони тонове пясък били пресявани. По-късно, по време на социализма, е имало и мини, които са добивали ценния метал. Днес са останалите спомените за славното минало. 

Говежда ни посреща с  облачно време, над планината се разстила мъгла, а площадът е изчистен, подреден, зелените площи - подравнени. Чистота и уют царят по центъра. 

Сградата на училището се поддържа. Тя е със сменена дограма. В нея се намира пощата. Сградата на ТПК също е в изряден вид. Читалището „Пробуда 1927“ предстои да бъде ремонтирано, в него има много помещения -  огромен салон, няколко зали- за пенсионерския клуб, за тържества, и всичко се поддържа в добър вид. 

В селото до 2021 година е работил Дом за пълнолетни лица с психични разстройства. В него е имало 70 потребители, а обслужващият персонал е бил около 50 души. През годините трудоспособното население е напуснало родното си място и е потърсило работа в големите градове и в чужбина. Днес в Говежда идват работници от Узбекистан за 6 месеца, от май до октомври, за да берат ягоди и ябълки. 

В селото постоянно живеещите са 300 души. За сравнение през 1980 година тук е имало 1500 души. Тогава Говежда се нарежда на второ място в страната по благоустрояване и хигиенизиране на населени места до 1500 жители. Почти 100% са били асфалтирани улиците. 

Днес демографският срив е сериозен, закрити са детската градина и училището. Има активно работещ пенсионерски клуб, където възрастните хора се събират всеки вторник и четвъртък.



Посреща ни кметът Младен Миронов. Това е неговият трети мандат. Той ни представя развитието на селото днес и в миналото, когато са изградени основните обществени сгради. Разказва и къде са работили местните хора:

"При нас е развито животновъдството, имахме ферми големи на 6 места, сградата на бившето стопанство работеше с администрация и столова за хранене, предприятие за преработка на дървесина с 350 работници, рудник за злато, закриха го, имаше геоложко проучване, цех шивашки- закри се, потребителска кооперация, ТПК имаше с 60 работници. Сега - само Горското стопанство, има сезонни работници. Последното нещо, което закриха беше Дома за пълнолетни лица с психични разстройства... В момента ще дойдат сезонни работници от Узбекистан и ще използват под наем сградата, има добра база... По социални програми отпускат хора да работят

Районът ни е златоносен, всичко е проплавено и прочистено, има камари камъни покрай реката... В днешно време официално не се добива злато, но се появяват отделни хора, които търсят злато... Имаме пасища, ливади... Осигуряваме дърва за огрев за онези, които получават ваучер за социално слаби хора, а иначе хората се записват за дърва от Общината на по-ниска цена... Правим си списъци... Има ред и има списъци..."


Много често в Говежда има проблем с електрозахранването. Токът често гасне, получават се токови удари, изгарят крушки, адаптери, телевизори. Последният токов удар бе на 26 март, обяснява кметът Младен Миронов:  

"Големи проблеми имаме, получи се токов удар, два ВЕЦ -а имаме, сега се получи  пренапрежение... Проблеми с водата нямаме, тя е балканска вода, но цената е висока..."

В красивото, чисто и подредено село Говежда сме. Улиците са асфалтирани, с освежени тротоари, тревата подрязана, освен електрозахранването, тук има и друг проблем, свързан с третокласен републикански път, с дължина 12 км, казва кметът Младен Миронов:

"Основен проблем ми е пътят, той не е общински, а е на държавата. Започва на Гаврил Геново и свършва след Дълги дел на Младенин вир. Не можем да направим нищо... Има проект, но цените  се менят, сега са ни обещали... С моите работници почистваме селото, тротоарите са 7,5 км.  За мен, като влезеш в селото, центърът  - това е огледалото. Пожелавам на съселяните си да са живи и здрави!"


Пред магазинчето, в което се предлагат хранителни стоки и кафе, седят хора:  

"Живее се добре, ако взимаш големи пари... В селото се живее тихо и спокойно, но няма инфраструктура... Младите са по Европа... Спокоен е животът тук, въздухът е прекрасен..."

Отскоро в читалището има нов секретар-библиотекар, това е Марина Цъклева, която е завършила икономика и в момента следва психология. Приема работата си като читалищен секретар отговорно и с желание:


"Имаме художествена самодейност, мъжка и женска певчески фолклорни групи и представляват селото и общината. Правим си за всеки празник събитие. Тази година се включиха и три дечица самодейци... Не ни е скучно, живеем добре, ходим на походи в гората, събираме се и правим инициативи..."

Повече - в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще станат ли продължителните екстремни температури новата реалност?

Свикнали сме да приемаме лятото като нещо нормално, но през последните години то все по-често идва с предупреждения - да не излизаме навън, да избягваме физическо натоварване, да внимаваме с възрастните хора и децата. Горещините вече не са просто неудобство - могат да бъдат сериозна заплаха. В разгара на лятото температурите неумолимо се покачват, а..

публикувано на 28.07.25 в 11:40

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05