Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рая - от улицата до обичания дом

| Интервю



Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс. Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер.

Рая идва от Пазарджик и е осиновена след като бъдещите ѝ стопани, Виктор и Симона,  преминават през задължителния процес по одобрение. Това е важна част от всяко отговорно осиновяване, защото хората от приютите искат да са сигурни, че животното ще попадне в обичащ и грижовен дом. Това не е просто формалност, а стъпка към щастливия край.

След осиновяването обаче не всичко е розово. Рая преминава през труден адаптационен период - травмите ѝ от миналото, в което е била бездомна и тормозена, я правят предпазлива и стресирана. Историята започва малко тъжно, с болка и страх, които още живеят в очите ѝ. Но... само в началото.

Красотата на тази история е, че любовта, постоянството и търпението правят чудеса. Виктор и Симона не се отказват. С всеки изминал ден те успяват да върнат доверието ѝ, да я научат отново да вярва в хората. Днес Рая е различно куче - игрива, обичана и спокойна. Разходките вече не са страх, а приключение. Докосването - не заплаха, а прегръдка.



"Когато дойде при нас беше много травмирана. Тя не знаеше какво е любов, какво е ласка, целувка, нежност, прегръдка и 6-7 месеца трябваше да работим с нея, за да ни се довери и да повярва, какво в нас, така и в себе си...Тя в началото имаше дори страх от лек шум...Беше труден период. Но после се разгърна и стана съвсем друго куче - много щастлива, любознателна и любопитна", разказва Симона. 

Рая е доста спокойно куче. 

"Не прави бели. Не обича да си играе с играчки, все още има страх от големи предмети. Харесва ѝ да си играе с хартия, аз ѝ позволявам, понякога взимам някаква хартия, намачквам я на топка и ѝ я давам. Така тъкмо развива и самия инстинкт на куче и е доста когнитивна задача за нея", допълва Симона.



Това е още едно доказателство, че осиновяването може да промени не само живота на животното, а и на човека до него. Защото понякога точно в спасяването на друго същество откриваме най-добрата версия на себе си.

Това е още една история, в която любовта побеждава страха. История за доверие, което не идва веднага, но когато се появи – остава завинаги. Рая вече не се крие, не трепери и не се страхува. Тя има своето място, своето легълце, своите хора. И една опашка, която маха все по-смело.

Помнете - понякога е нужно само малко сърце, за да променим един цял живот. До следващата ни среща – с още една история, която може да вдъхнови и вас да осиновите, вместо да купувате.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00