Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български фонд за жените представи програма, целяща по-гъвкаво финансиране на гражданския сектор.

Защитени ли са правата на жените у нас?

3
Снимка: Личен архив, БФЖ

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и възможности за изграждане на капацитет, съобразени с нуждите на организациите, работещи за социална промяна. Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя феминистки организации, колективи и активисти, които оспорват патриархалното статукво и работят за системна промяна за жените, момичетата и всички маргинализирани общности. Мисията на Фонда е да подкрепя движенията за човешки права и социална справедливост, като развива филантропията, насочена към постигане на структурна промяна. Основната му визия е всички жени и момичета да живеят в справедлив и равнопоставен свят, в който изборите им са зачетени, а гласовете им - чути. 

На фона на засилващите се атаки срещу правата на човека и демокрацията новата програма на Български фонд за жените цели да укрепи капацитета, автономията и устойчивостта на организации, ангажирани с подценявани и оспорвани проблеми, сред които са и правата на жените, домашното насилие и такова, основано на пола, правата на пациента и достъпа до здравеопазване, женското здраве, борбата с бедността и др. За програмата и дейността на Български фонд за жените разговаряме с програмния директор Рада Еленкова.

"Български фонд за жените съществува от 2004 година, като дейността му е да подкрепя феминистки организации, колективи и активисти, които оспорват патриархалното статукво и работят да системна промяна за жените, момичетата и всички маргинализирани общности. Ние предоставяме гъвкаво, свободно от рестрикции финансиране на граждански организации, като това финансиране цели да ги подкрепи в тяхната мисия и те могат да се ориентират към своите общности пълноценно ... Въпреки, че България е постигнала добро законодателство през последните години, особено в периода след влизането на страната ни в ЕС, има още много какво да се желае във връзка с правата на жените във всяка една сфера на обществения и частния живот, като започнем с темата с домашното насилие, а както знаете то е диспропорционално. То засяга предимно жени, именно поради патриархалния модел, в който една семейна структура е организирана йерархично с глава на семейството, който все още диктува правилата и съответно очаква останалите да се съобразяват с това. " - обясни Рада Еленкова, програмен директор на Български фонд за жените.

Видин е сред градовете в България, в които Български фонд за жените среща партньор в дейността си. Сдружение "Заедно за бъдеще" наскоро разкри приемна в крайдунавския град, в която се предоставят безплатни консултации със социален работник, психолог и юрист, за жертви на домашно насилие. Потърсихме Любка Паскова, председател на сдружението: 

"В момента фокус на нашата работа е един проект, свързан с Български фонд за жените, които финансират проекта "Заедно за бъдеще без насилие". Този проект е насочен към създаването на устойчив модел за подкрепа и защита на жертви на домашно насилие в гради Видин и областта. С него целим да адресираме специфични нужди на пострадали лица, които често остават изолирани и без адекватна помощ. В момента няма действаща организация, която да предлага специализирана помощ за пострадали, а липсата на такива услуги води до изолация и невъзможност за разрешаване на проблема за много от жертвите. Телефонът за връзка със сдружението е 0877 76 08 39."

Разговаряхме и с Десислава Иванова, доброволец към Сдружение "Заедно за бъдеще" Видин.

"Нашият град е малък и самото общество е затворено все още към днешна дата. Мисля, че всеки един от нас се сблъсквал поне веднъж с домашното насилие и всеки се е питал как да помогне и дали няма да бъдем в подобна ситуация. Живеем във време, в което трябва да се допълваме в това, което правим. За съжаление при мъжкия пол все още го има този момент на доказване чрез проява на някаква форма на сила и може би от там идва и основната разлика между двата пола."

Попитахме представителки на нежния пол от Видин защитени ли са, според тях правата на жените у нас?

"Все още има разделение между мъже и жени. По принцип мъжете почти навсякъде са по-платени от жените ... Много жени са лидери в обществото ни и са с по-добро заплащане и това си зависи от човека. Според мен няма мъжки и женки професии - много жени работят мъжки професии и се справят много по-добре. Има жени, които искат да са самостоятелни и да не зависят от мъжете ... По тази тема винаги може да се надгражда, но смятам, че сме доста напреднали и няма много голяма разлика в заплащането на труда на жените и мъжете. На ръководни постове също се избират жени, така че ако е способна жената също може да се реализира успешно."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58