Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Методи Лаков, животновъд: Всяка година се топим...


Агнешкото месо, произхода, цената му- винаги преди Великден се сещаме за това, защото агнешкото е една от традиционните храни, които се консумират в празничните дни. Пред потребителите стои въпроса какво да изберат- от магазина или от производител. А производителите все по-често започват да се питат има ли смисъл да продължават. 

Методи Лаков е производител, от повече от 20 години отглежда животни- около 200 овце, малко кози и 15-тина биволи в семейната си ферма в бойчиновското село Владимирово. За тези години е минал през много перипетии и е оцелявал, но вече губи надежда, а заради многото проблеми, които съпътстват сектор животновъдство, все по-често се замисля да прекрати дейността си. Казва, че проблемите се редят един след друг.

Тази година заради задължения към НАП Методи не може да получи пасища. Проблем е изкупуването на млякото, очаква се цената на овчето мляко да се намали, което ще постави семейството в още по-затруднено положение. Търсенето на агнета също не е както някога, казва Методи и не смята, че смяната на млечни с месодайни животни е добър вариант. 

"На кой ще продадеш продукцията, то няма хора, няма търсене като предишни години... Хората търсят по едно агне, но това не ти оправя положението, когато кошарата ти е пълна с агнета... Ние нямаме странични доходи... С изкараното от животните се хранят 11 човека... Чакаме на едно мляко, за да си храним семейството... Не мога да преработвам, защото помещенията не са мои... От тях за тях- каквото изкараме, изразходваме отново за животните..."

Методи смята, че от омагьосания кръг трудно се излиза, а оцеляването е под въпрос. Дори и Великден да носи надежда, не вярва, че ще издържи още дълго:

"Най-трудоемкото -въдство е овцевъдството. Най-много операции има при една овца- обезпаразитяване, ваксини, хубава храна, покрай кампанията трябва да си покрай всяка овца... Преди паша започваме да правим ваксини, опашки се стрижат, стригане... Вълната се изхвърля, не се изкупува... Ако се отказват десет човека, започва максимум един... Всяка втора обява е за продаване на овце. Няма нищо позитивно... Работна ръка няма. Всички ферми се надяваме на семейството... Всяка година се топим... Няма обратно връщане... Ние сме си дали живота... Държавата иска да ни няма- не ни подават ръка да работим..."

Макар и оптимист по природа, заради многото проблеми в сектора вече няма сили да се бори и се замисля дали да не продаде животните си. Лошото е, че не е само той... 
В звуковия файл чуйте още- по-ефтино ли е, ако си купиш агне директно от фермата, или не винаги, но е гарантирано по-качествено.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15