Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фалшивите избори са най-високото ниво на държавна измяна

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Парламентът е нелегитимен


Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция. 

Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени. 

Премиерът отчете свършеното до този момент, но призова за по-добра комуникация с обществото. 

Какво постигна кабинетът "Желязков" след първите три месеца? 

Успя ли управлението да върне доверието на гражданите? 

Политическото статукво дискутираме с анализатора и автор в платформата "Wealth Bulgaria" Александър Михайлов.

Радио ВИДИН: Изминаха 100 дни откакто кабинетът на Желязков е на власт. Как ви се сториха изминалите малко повече от 3 месеца? Тръгнахме ли в някаква посока?

"Все още като че ли властта се чуди в каква посока да тръгне. Сто дни звучат като много, но някакси много бързо се изнизват. Единствено изглежда като че ли засега поне правителството ще се закрепи, ще остане стабилно, тъй като дори части от опозицията, ужким партии и политически сили, които са извън коалиционното споразумение за управление, искат тази власт да оцелее поне до влизането ни в Еврозоната, което ако не се случи до година, ще им се наложи доста дълго време да са в състояние на шизо опозиция".

Радио ВИДИН: Такава странна опозиция като българската виждали ли сте някъде? ПП-ДБ са толкова против властта, но реално подкрепят основните политики.

"Те подкрепят властта единствено дотолкова, доколкото поне според тях и техните твърдения, тази власт би могла да доведе България до влизане в Еврозоната в близко бъдеще, тоест в началото на следващата година".

Радио ВИДИН: Какви са Вашите виждания за Еврозоната? Трябва ли да приемем еврото? Правилен ли е този приоритет точно в този момент?

"Скептик съм по отношение на влизането в Еврозоната. Не виждам кампанията в полза на влизането на страната да дава представа, доводите ясно по такъв начин, че да привлече по-голяма част от обществото ни в полза на тезата, че трябва да приемем еврото. Но пък изглежда това е пътят към по-голяма евроинтеграция и по-голямата част от държавите от ЕС са част от Еврозоната. Всичките са по-богати и с по-висок жизнен стандарт от нас. Освен спекулациите за това, че в Хърватия след приемането на еврото, е настъпила инфлация, която е по-голяма от очакванията. Реално, за да можем да сравним, ни трябват две паралелни вселени с две паралелни Хърватии, които да изучаваме: едната, приела еврото, а другата - не, за да можем да кажем със сигурност "да, това, което се случва там, е заради приемането на еврото, а не поради други причини".

Радио ВИДИН: Наблюдавате ли какво се случва в ДБ? Какво е състоянието на българската десница? Аз лично поначало не съм убеден, че това, което имаме, е дясно.

"И аз отдавна не смятам, че в България ясно дясно има предвид, че представящите се за десни политици в България подкрепят тези политики, които на Запад биха били възприемани като ляволиберални... но в България това ни е дясно. Ние нямаме дясно консервативни политически сили, активни и големи на политическия хоризонт".

Радио ВИДИН: Да си спомним как стартира настоящият парламент. Първо ДПС на Доган беше, по народно казано, основна патерица. След това обаче основният критик на правителството - Пеевски, стана крепител. Как да си обясним тези аномалии?

"Много интересни рокади наблюдаваме. Ужким ДПС на Пеевски, което трябваше да бъде поставено под санитарен кордон, след като ДПС на Доган оттегли подкрепата си за властта, Ново начало замести тази подкрепа, която да осигурява необходимите гласове, за да може да не падне правителството при нов вот на недоверие".

Радио ВИДИН: Трябва да признаем, че т.нар санитарен кордон се оказа исторически провал.

"Той се оказа прозрачна телена мрежа просто".

Радио ВИДИН: Толкова незаобиколим фактор ли е Пеевски?

"Или е незаобиколим, или по-скоро отсъства волята да бъде заобиколен. Защото явно на политическите сили не им се отива на нови избори, включително дори на опозицията, която въпреки че отказва да подкрепи внесени вотове на недоверие вече два пъти, се заканва да внесе собствен. Явно просто няма воля да се отиде на нови избори сега".

Радио ВИДИН: Тези два вота на недоверие, които минаха, по един или друг начин остават едно такова чувство за театър. В крайна сметка дадоха зелена светлина на управляващата коалиция да действа.

"Абсолютно изглежда така, сякаш гледаме някакъв театър. Особено пък поведението на опозицията ПП-ДБ, които искат ужким да свалят властта, искат да внесат собствен вот на недоверие, но отказват да подкрепят вот на доверие, оправдавайки се с това, че чакаме да влезем в Еврозоната. Все пак в момента с подкрепата на излезналия от санитарен кордон Делян Пеевски властта има достатъчно парламентарна подкрепа, че да се задържи и да оцелее след всеки вот на недоверие. В момента просто не виждам как, освен ако няма нови размествания, и Делян Пеевски не си оттегли подкрепата, то вот на недоврие няма как да мине".

Радио ВИДИН: Обсъждаме политическата сцена, но трябва да тръгнем оттам, че последните избори бяха исторически фалшиви, ако щете. Усещането в избирателя, че от него не зависи нищо, се измества като тема в пространството. Само какви неща станаха обществено достояние...

"Да, напълно конспиративните теории, че изборите ни са фалшиви, бяха легитимирани с повторното преброяване на 17 % от секциите. В 33 % от проверените повторно секции се откриха разминавания и грешки с описаното в секционния протокол. Дори един глас, неправилно преброен, захвърлен или добавен допълнително, опорочава целия процес. А тук става дума за хиляди гласове. Някои партии имаха стотици разминавания в плюс или минус. На една партия - Величие, десетки на брой гласове бяха достатъчни, за да ги вкарал в Парламента, след като бяха неправомерно изключени. Аз може да не симпатизирам на Величие, но след като са се регистрирали по надлежния ред за участие на избори и Х на брой избиратели са си дали гласа за тях, това е тяхно право. Поне според правилата, по които ужким провеждаме парламентарна демокрация, ако те получат 4 % от Х брой пуснати гласове действителни, то тяхното място е в Парламента. С това поправяне, замазване, писане и брисане повторно, с вкарването им в Парламента след повторно преброяване на някои секции, това всичко трябва да ни наведе на мисълта колко са фалшиви и аналогови изборите ни в цифровата епохата и защо държим да продължим да провеждаме избори като в XIX век... дори машините за гласуване ние ги ползваме като елементарни принтери, а бихме могли да се възползваме от технологиите за гарантиране на по-действителен и достоверен изборен процес. Но не го правим. Отказваме. Продължаваме да провеждаме избори като в хартиената епоха".

Радио ВИДИН: Според мен, ако не сме го минали вече, то сме на прага на пълна делегитимация на политическата демократична система.

"Тази делегитимация се е случила, независимо дали признаваме или не. Тя настъпи пред очите ни, просто отказваме да я посочим и назовем. Продължаваме да се преструваме, че тя не е там и че всичко си е нормално и върви".

Радио ВИДИН: Знаете, че в пространството често се чува тезата, че трябва да се смени модела на управление. Хубаво, но играчите ще си останат същите.

"Дори сегашният модел, ако просто следим навсякъде във всички възможни места този модел да се прилага и изпълнява честно, то той няма толкова много кусури и критики. Проблемът е по-скоро с провеждането и изпълнението, с проследяването за правилното изпълнение".

Радио ВИДИН: Конституционният съд се произнесе, но как да отричаме, че остава едно такова чувство, че този Парламент сякаш не е легитимен, докато движи основните приоритети за България.

"И никой не смее да го каже това в политическите среди. Никой не смее да заяви, че този парламент е нелегитимен, а решенията, които са взети дори преди повторното преброяване са нелегитимни, внесените и гласувани законопроекти са нелегитимни, властта е нелегитимна в момента. Решението би било не само нови избори или понеже надали биха могли да преброят повторно правилно предишните избори, то просто се налага касиране на изборите, ако трябва да сме честни... и подвеждане под отговорност на всички, дори до членове на СИК, които са отговорни изборите да бъдат манипулирани и подправени. Считам, че в една уважаваща себе си либерална демокрация подобен род манипулации на изборите - трябва да се третират като най-висше ниво на държавна измяна и дори наказуеми може би със смърт. Никой не би направил това".

Радио ВИДИН: В България особено често манджите се претоплят. Сега отново ставаме свидетели на сблъсък по тази ос Румен Радев-управляващите. Как виждате ролята на държавния глава в политическия ни живот?

"Отдавна се спекулира с това, че президентът би могъл да направи собствен политически проект, собствена партия, след като му изтече вторият мандат. Аз твърдя, че вече сме видели един проект на Румен Радев, той се казва Продължаваме промяната. Мисля, че можем да съдим по това за евентуално какъв успех би имал. Просто не смятам, че има бъдеще един такъв следващ негов проект, оглавена от него партия. Просто мисля, че след като му изтече мандатът, той ще бъде изчерпан, както повечето досегашни президенти. Видяхме проекта на Георги Първанов АБВ - доникъде не стигна, нищо не постигна. Беше в един момент парламентарно представен с малко, впоследствие излезе от парламента, падна под 4 % и се наложи да се върне в партията-майка БСП. Така че от евентуален проект на Радев не виждам какво би произлезнало. Оставаме настрана дори спекулациите, че той е компроментиран и че е руски агент".

Радио ВИДИН: В последните месеци в пространството се появиха и нови формации. Една такава е България може на Кузман Илиев, а преди няколко дни Корнелия Нинова създаде Непокорна България. Очаквате ли тези формации да бъдат фактор?

"Не очаквам. Съществуват в момента политически кръгове, от които тези по-нови формации биха се опитали да отлюспят някакъв по-малък процент, но в крайна сметка ще намалят с няколко хиляди броя гласовете на сега съществуващи парламентарно представени партии. Надали ще успеят самите те да пробият, да преминат 4 %  бариера. Нинова е дискредитиран политик, изхвърлен от собствената си партия. Не виждам там бъдеще. Поне по отношение на Кузман Илиев, не съм достатъчно в час да коментирам за него. Следил съм някои негови изяви, но без особен интерес. Той мисля, че се беше явявал самостоятелно и независимо за кандидат на някакви избори, беше събрали 11 хиляди гласове. На него това му е капацитетът".

Радио ВИДИН: Наталия Киселова, председателят на НС, каза че страната трябва да отстоява своя национален интерес. Какъв е националният интерес на България? Как ще го дефинирате?

"Основната заплаха за нашата национална сигурност в момента считам, че е една голяма и агресивна империя на Североизток, с която трябва да се разправяме по някакви начини. Националният ни интерес е просперитет, благоденствие, висок жизнен стандарт, сигурност, свобода, демокрация. Тези неща, пътят към тях по-скоро се намира на Запад, отколкото на изток. Геополитическата ни ориентация в посока алианси като НАТО и ЕС е правилна, това е посоката, в която е нашият национален интерес. Трябва да се придържаме натам. Може би подлежа дори на убеждаване в полза на тезата, че ние трябва и имаме място в Еврозоната, там ни е мястото, но все още не съм се убедил напълно в това. Все пак ориентацията ни е такава. В нашия национален интерес е ориентацията ни да остане такава".

Радио ВИДИН: Традиционно в България в последните 20 години водещата партия е формацията на Борисов. Твърде често забравяме за греховете на ГЕРБ, за постъпките им. Как да си обясним, че каквото и да се случи, партията поддържа 20-25 % доверие?

"Успява просто да запази някакво твърдо ядро, което също смятам, че отчасти се дължи на назначения в държавни служби, които все още са се задържали и са се надявали в случай на управление на ГЕРБ да има изгода за тях. Засега успяват просто да държат твърда подкрепа, която след време може да отслабне, да намалее, няма гаранции за нищо. Но не смятам, че ще бъдат нагоре".

Радио ВИДИН: Основният приоритет - бюджетът, беше приет. Какво Ви е мнението?

"Не съм го разглеждал в детайли. Но както винаги включва увеличаване на разходи и основната цел е да се спази дефицит под 3 %. Изобщо Еврозоната е на всяка цена. Това е такъв бюджет, който цели единствено на това, нищо друго. Нямам много какво да кажа за бюджета".

Радио ВИДИН: А за геополитическата обстановка? Как стоим на световната карта?

"Нас почти и за наше нещастие ни няма. На картата бихме били една мишена. За някои обекти със сигурност сме. Наскоро дори ДАНС се събудиха, че има руски дейности в нашата страна с цел подриване на нашата държавност и дестабилизация. Дори ДАНС се събуди от съня си, което намирам за похвално. Но на картата ние, ако се виждаме, ако сме много видими, то нямаме много с какво да противодействаме. Ние разчитаме единствено на членството си в НАТО и поне до момента, докато го има това членство, сме до някаква степен защитени. Иначе самостоятелни, има ли ни на картата, то представляваме мишена. Единствено това бихме били на картата. За момента няма с какво да изпъкнем".

Радио ВИДИН: В предния ни разговор прогнозирахте, че този съюз има потенциал да издържи пълен мандат.

"Все още го мисля. Видяхме, че дори да се изгуби една подкрепа, появява се друга подкрепа".









БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22