Желаещите ще имат възможност сами да седнат зад стана и с тупицата в ръце да се докоснат до този древен занаят. Това ще е 10-то издание на фестивала, каза кметът на Чипровци Пламен Петков.
"Мислим отново да зарадваме нашите съграждани и гости на града с по-добро представяне и надграждане всяка година. Повече като събития, уникални предмети на изкуството - килими, карета, възглавници и всички традиционни български занаяти. Програмата ни ще е много богата. Започваме още на 1-ви май (в четвъртък) вечерта с откриване. След това на 2-ри май (петък) пак и в събота вече ще е кулминацията, когато ще направим централното откриване в 10 часа сутринта на площада. Там ще видите ревю на чипровските килими, ще видите методиката на създаването, ще се запознаете с уникалните килими в музея".
Чипровският килим е обявена от ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство. Историята му разказа Анита Комитска, директор на Историческия музей в Чипровци:
"Една хилядолетна традиция, която е съхранена и която е запазена. Учените още спорят дали това е занаят, който е наследство от траките, дали са го донесли старите прабългари от азиатската прародина, дали през четиринадесети век не е било влияние от Босна или с нашествието на турците на Балканите, но това са въпроси, които ще бъдат уточнени по-късно... Факт е, че този занаят е хилядолетен, че килимите се изработват от естествени материали, че на килима оживяват древни знаци и символи, свързани със света, космоса и човека...".
Историческият музей в Чипровци притежава най-старите килими, благодарение дарението на Якоб ван Бейленот Нидерландия и американското семейство Тимоти и Пенелопе Хейс.
Юлка Игнатова е потомствена килимарка. В годините е учила малките деца да тъкат.
"С тъкане съм се занимавала цял живот, това е наследствен занаят... Във всяка къще сее тъкало, при започването на килима има специален ритуал... Това е най-хубавия занаят... Килимарката влага много положителна енергия и емоции, носи късмет..."
В събота, от 11 часа, на площад „Чипровско въстание“ ще бъде направена демонстрация на тъкането на килим и на обичая „Доткавалник“:
"Ритуал, който се прави във всяко семейство при дотъкаване. Жените, които работят килима, сучат корите на прочутата баница, налага се баницата, ракия, майтапи, песни, дотъкава се килима- това е доткавалник..."
На 1 май, от 19 часа, на сцената на площада в Чипровци фестивалът се открива с изпълнения на местни певчески и фолклорни групи, каза кметът Пламен Петков:
"Трите дни са изпълнени с различни събития... Заповядайте, за да се потопите в атмосферата на фестивала".
В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..
Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към нуждата от..
С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..
Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив. Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..
Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса. "Турнето беше много..
Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО, който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро експото са 204 фирми,..