Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен екип подготви филм за старите торлашки къщи във Видинско

Снимка: Община Чупрене

Филм разказва за старите торлашки къщи във Видинско. "Балканска архитектура без архитекти" е създаден от международен екип от млади учени, ръководен от доц. Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Преди година екипът ѝ изследва седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село Чупрене. Всички стари сгради са детайлно проучени и заснети. Филмът ще бъде показан на традиционния торлашки събор през юни. Младите учени също ще участват в него, като ще представят и подготвен от тях плакат, обясни доц. Маркова.

"Подготвили сме един доста голям плакат - 2 метра на метър и нещо, на който нашата илюстраторка е нарисувала историите, които сме чули за местните жители, свързани с къщите, с вързани с ритуалите на строителство, свързани с вярванията, свързани с различните видове същества, които са обитавали тъмнината, преди да дойде електричеството. Много се гордея, че снимки на една къща в Чупрене са избрани за един международен конкурс на най-голямата международна организация за опазване на архитектурното наследство. Направиха тази година един фотографски конкурс за наследство в риск. Ние изпратихме пет снимки, четири от тях са номинирани, минали са първия етап на журиране. На две от тях е къща в Чупрене- отвън и отвътре. Така че не само ние сме заинтригувани и ценим тези обикновени селски къщи, но те привличат и интереса на световни фотографи и специалисти..."

Екипът на доц. Милена Маркова. Снимка: Община Чупрене
Филмът "Балканска архитектура без архитекти", който ще бъде представен на събора в Чупрене, ще има своето продължение, убедена е доц. Маркова.

"Вярвам, че това е само началото. В Сърбия през април продължихме нашето изследване със селата от другата страна на границата. Има много интересни прилики между хората, начина на живот и къщите и всъщност това ще е следващата ни задача - да направим подобен плакат за сръбските села. Тези два палката ще могат да бъдат излъчени заедно и хората да научат нещо за техните съседи и обратно."
 
Доц. Маркова обясни също предимството и защо е полезно да се живее в стари къщи, каквито са изследваните от нейния екип. 

"Доста учени изследваха начина на живот в такива къщи и всъщност това, че къщата диша, естествените мазилки, естествените материали приемат влагата от въздуха. Ако във въздуха има повече влага, те приемат толкова, колкото да остане идеалният микроклимат за човешкото дишане. Ние имаме нужда от определен процент влага във въздуха. Естествените материали абсорбират, когато има повече влага и отделят, когато няма достатъчно. Нито един съвременен материал, химически получен, няма това свойство и по тази причина от всички нови материали се получават много алергии, много заболявания при децата, тъй като къщата от естествени материали е нещо като наша втора обвивка, като продължение на това, от което има нужда човешкият организъм..."

През юни екипът на доц. Милена Маркова ще участва в торлашкия събор в село Чупрене, за да представи работата си и да отговори на въпросите на всички, любопитни да научат повече за старите къщи в района. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 08 май 2025 слушаме шведския композитор Хюго Алфвен

Днес се навършват 65 г. от кончината на шведския композитор, диригент, цигулар и художник Хюго Алфвеен. Първата "Шведска рапсодия" от общо три е сред най-популярните му произведения. Свири на цигулка в Кралската опера в Стокхолм, преподава композиция и дирижира разнообразни хорове и оркестри. Музикален директор на Упсалския университет в..

публикувано на 08.05.25 в 09:00

Учениците от СУ "Св. св. Кирил и Методий" във Видин се радват на нов STEM кабинет

Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирил и Методий".  Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за възстановяване..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Грандами на световната сцена и Симфониета-Видин излизат пред видинска публика

Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров .    "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..

публикувано на 07.05.25 в 16:00

Видинското училище по изкуствата подготвя тържествен концерт

Тържествен концерт утре, 8 май, ще сложи карай на събитията, организирани по повод 140-годишния юбилей , който навършва тази година на 11 май видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий".  Проявата е мащабна, на сцената ще се изяви по-голямата част от нашите ученици и преподавателски екип, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното..

публикувано на 07.05.25 в 13:00

Радиото като приятел, любов и магия за цял живот

7 май е Ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Оттогава, вече 130 години, радиото не спира да информира, да поставя въпроси и да търси отговори, да организира вълнуващи срещи, да забавлява.  За едни радиото е..

публикувано на 07.05.25 в 12:51

Видински ученици са финалисти на международното състезание "Математика без граници"

Финалистите в XII турнир на международното състезание "Математика без граници" от Видин са двама ученици, възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим I"-Видин . Това са Преслав Панов от 5-ти клас и Йоана Янкулова, ученичка от 8-ми клас. "Математика без граници"  е състезание, което се организира по линия на Съюза на математиците във Видин..

публикувано на 06.05.25 в 16:30

Ученик от Видин стана петият най-добър барман в страната

Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година.  "Ние бяхме осемнадесет..

публикувано на 06.05.25 в 16:25