Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите, учителите, приятелите и хората около нас. Ако като деца често сме били насърчавани, изслушвани и уважавани, по-вероятно е да израснем с увереност и здрава самооценка. Ако обаче сме били подценявани, критикувани или пренебрегвани, това може да остави следи, които се усещат и в зряла възраст. По тази тема разговаряме с психологът Теди Генова:

"Самооценката всъщност е вътрешното огледало, през което виждаме себе си, и това са нашите качества, слабости, успехи и провали. Тя не е просто мнение за себе си, а цялостно усещане за собствената ни стойност. От психологическа гледна точка, самооценката се оформя още от най-ранно детство и остава динамична през целия ни живот. В основата ѝ стоят преживяванията, които детето натрупва – тези, които са в семейството, разбира се, след това и сред връстниците, в училището и въобще сред социалната среда, на която то попадне.

Ниската самооценка често се крие зад самокритика, колебливост, нужда от одобрение или пък страх от грешки и избягване на предизвикателства. Такива хора много често могат да се самосаботират. От своя страна, нереалистично високата самооценка пък може да се прояви като арогантност, като неприемане на критика, като надценяване на собствените възможности. Дори не е изключено да се прояви като враждебност, когато другите не се съгласяват с нас. Затова е важно да различаваме здравата увереност от прикритата несигурност, изразена в самохвалство."

Самооценката влияе на почти всяка част от живота ни - от това дали се осмеляваме да гоним мечтите си, до начина, по който изграждаме връзки с другите. Хората с добра самооценка по-лесно се справят с трудности, вярват в себе си и знаят кога да кажат „не“. Тези с ниска самооценка често се съмняват в способностите си, сравняват се с другите и се страхуват от провал.

Важно е да помним, че самооценката не е нещо фиксирано - тя може да се променя. С времето, с опит, с помощ от близки или професионалисти, можем да се научим да бъдем по-добри към себе си, да се приемаме такива, каквито сме, и да развиваме увереността си стъпка по стъпка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00