Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

2
Снимка: Радио Видин

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в зависимост от индустрията, която ги наема. Едната посока са бившите съветски и централно-азиатски републики, като сред причините техни граждани да идват да работят у нас освен ниските доходи там е и липсата на езикова бариера. Друга дестинация са Непал, Индия и Шри Ланка, обясни той. Държавата създава регистър на неактивните на пазара на труда. В началото на туристическия сезон търсещите персонал и назначаващите служители са основно в туризма, хотелиерския и ресторантьорския бранш. 

24 000 разрешения за работа на чужденци у нас са издадени от началото на годината. Демографски работната ни сила намалява и трайно е под 3 милиона души. Математически не достигат хора, каза за БНР Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта.

"Като цяло прогнозата се осъществи като резултат. Тя се сумира от различни браншове. Имаше компании, които съкращаваха персонал, но имаше и такива, които назначаваха. Логично в началото на туристическия сезон в България, тези, които търсят персонал и назначават служители, са съсредоточени в ресторантьорския и хотелиерския бранш в туризма и те изпитват сериозен недостиг. Имаше и такива фирми в областта на ИТ, аутсорсинг индустрията, които намалиха своя персонал или пък не назначиха нови служители. бизнесът се научи да планира и това търсене е очакване в началото на всеки сезон."

Според Николай Николов, влизането в еврозоната ще е допълнителна причина повече хора да изискват от работодателите си по-високи възнаграждения. Културата на бонуси и придобивки е добре развита у нас, но това е първото перо, което би отпаднало в случай на криза, подчерта той и изказа очаквания още поне 10-15 години да са нужни, за да достигнем стандарт на живот, близък до средноевропейския. 

Потърсихме представители на бизнеса в Северозападна България. Елеонора Негулова е председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес и е собственик на на производствен цех в Криводол:

"Не виждам нищо тревожно в това, че ще назначаваме чуждестранни работници, а по-скоро тревожното е в това, че нямаме някаква идея как да точно да го правим и не е планирано, а е по-скоро хаотично индивидуално усилие на отделни работодатели. Според мен е много важно да се направи една национална програма, която да покани хора в работоспособна възраст от българската диаспора, особено от тези райони на Украйна, където има голяма българска общност и има хора, които биха дошли да работят. Не само от там, имаме хора от западните покрайнини, от Банат, Македония, Албания, имаме страшно голям резерв, който обаче не осмислен и това може да се осмисли и като една от мерките за решаване на проблема с демографската криза у нас."

Предприемачи от Видин и региона също се оплакват от липса на работна ръка и вече залагат на чуждестранни кадри. Ресторантьорският бранш е един от отраслите, където чужденците могат да се реализират. Икбонжон или Джони е на 29 години от Узбекистан и работи като сервитьор в известен ресторант в крайдунавския парк във Видин. Той говори сравнително добре български език, но си помага и с думи на руски.

"Казвам се Джони, а на узбекистански Икбонжон. Вече съм тук от 8-9 месеца и се чувствам много добре. Харесвам града, много е спокоен, хубав е. За мен има две основни разлики между живота в България и Узбекистан. Първата е парите и втората е религията. При нас религията е мюсюлманска. Преди две-три години аз работех в Русия и говорих с мой приятел, който ми каза, че работи в България, във Варна. Поинтересувах се и попитах как мога да отида там. Свързах се чрез една агенция, събрах документите, платих си за визата, чаках около 8 месеца и от началото на ноември 2024 година аз съм тук.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55