Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврото - новата валута на България

Снимка: Ани Петрова

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният 21-ви член. 

Докладчикът Ева Майдел обяви:

"Повече от две десетилетия България върви по този път. Националното законодателство е напълно съгласувано с изискванията на ЕС. Постигната е ценова стабилност. Публичните финанси са стабилни. Изискванията за дефицит и дълг са изпълнени. Валутата поддържа стабилен курс в рамките на ERM II. Този доклад не е просто технически за всеки българин от последните три поколения. От онези, които бяха на площада през '89-а и мирно свалиха комунистическия режим, през онези, които изгладуваха валутната криза на '97-а, до онези млади хора, които днес наричат Европа свой дом. Приемането на еврото е постигане на европейската мечта в цяла пълнота".

Съветът на ЕС прие трите правни акта, с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 за въвеждането на еврото в България и Регламент на Съвета за изменение на Регламент за обменния курс към еврото за България. С това завършва процесът, чрез който България става 21-вият член на еврозоната и от следващата година ще се възползва от използването на общата валута на ЕС - еврото.

Един от трите правни акта определя обменния курс между еврото и българския лев на 1,95583 лева за 1 евро. Това съответства на текущия централен курс на лева във валутния механизъм (ERM II).

България ще бъде стожер на фискалната дисциплина в еврозоната, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова на официалната церемония по подписването на финалните документи за влизането на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна на 1-ви януари 2026 гoдина.

"Днешният ден е исторически за България, България постигна своя стратегическа цел именно членството си в еврозоната. Този успех е резултат от дългогодишната и упорита работа на страната ни. Точно преди 5 години правителството на България с министър-председател Бойко Борисов и финансов министър Владислав Горанов направиха възможно България да влезе на практика в чакалнята на еврозоната. Без тази решителна стъпка днешният успех би бил невъзможен".

Премиерът Росен Желязков коментира голямата новина и обеща плавен процес към новата валута в следващите месеци.

"Държавата е подготвена за това. Имаме достатъчно време, това е половин година, в която мисля, че всички въпроси ще намерят своите отговори и от 1-ви януари 2026 г. спокойно и плавно България ще бъде част от еврозоната. Това дава огромен потенциал и е огромен скок за българската икономика и нейната конкурентоспособност. Ако приемем, че основната цел на всяко едно управление е благоденствието на нацията, увеличаването на доходите на хората, нашата основна задача ще бъде българите в еврозоната да имат по-високи доходи, тези по-високи доходи да имат по-висока покупателна способност и възможност и винаги да изпреварват инфлационните процеси".

Само със силна държава може да се овладее необоснованото покачване на цените, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, като призова всички политически сили, в т.ч. и опозиционни, за обединение за борба със спекулата.

"Предстои много работа. В следващите години сме си набелязали цели модернизация, развитие на икономиката и по-високи доходи, а това може да стане като сме равни и участваме във важните решения за Европа".

С решението на ЕП процесът е приключен и промяната се случи - България вече е пълноправен член на Европейския съюз. Това заяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев във видео обръщение по повод окончателното решение за приемане на страната в Еврозоната.

"Бюджетите на Асен Василев са един от факторите, които позволиха да се случи еврозоната. Това е голяма национална цел".

Делян Пеевски от "ДПС - Ново начало" определи решението като "решаваща крачка, с която България завърши окончателно своето присъединяване към развитите и утвърдени демокрации и трябва да натовари управлението на страната с още по-голяма отговорност".

Присъединяването към еврозоната е стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови и икономически ресурси. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев. Според него, присъединяването към еврозоната "означава по-малко бариери пред бизнеса, по-ниски разходи за трансакции и по-дълбоко навлизане на българската икономика в европейските производствени и пазарни мрежи".

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова излезе с позиция, в която заявява готовността на парламента да подкрепи мерките, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че се установят законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на еврото. Киселова посочва, че въвеждането на еврото като официална валута ще изисква определени промени в българското законодателство, за да се гарантира правната сигурност и безпроблемно преминаване към новата валута.

Каква обаче към момента е готовността на страната да въведе еврото от следващата година? Какъв ще бъде животът с новата валута? 

"На мен ми се струва, че някак ще минем много рязко от една система, в която Валутният борд е на 27 години, към друга система, а това сътресение, дори да изключим чисто икономически му характеристики, ще си е шок чисто житейски за хората, които не са свикнали. Дългосрочно има голяма вероятност да повторим Гърция. Валутният борд има функцията да ограничава фискалните власти да взимат голямо количество дългове. Влизането в еврозоната, както се знае, стимулира взимането на дългове. Като комбинираме факта, че тази спирачка, която е Валутният борд, ще изчезне, като знаем как се държат българските политици и исторически, и в последно време, аз съм склонен да мисля, че гръцкият сценарий е напълно възможен", смята икономистът Стоян Панчев.

Според Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива, еврото не е панацея за проблемите с финансите.

"България оперира в паричен съвет, ние сме във Валутен борд, съответно българските левове са обезпечени с евро при твърд курс, който е разписан и в закона. Чисто финансово и икономически няма логика животът на българските граждани да се промени по какъвто и да е начин от гледна точка превалутирането на техните средства или на средствата, които ще получават. Това не означава, че не може да се стигне до някакви флуктуации и до някакви форми на спекула при въвеждане на еврото. Те няма да бъдат обаче пазарно и финансово обосновани, а по-скоро ще бъдат някакви изключения, някакви опити някой да се възползва от ситуацията. Тоест чисто техническото преминаване от лев на евро няма да донесе никаква промяна и не би трябвало да донесе никаква промяна в живота на българските граждани. Дългосрочно позитивите от присъединяването на България към Еврозоната неведнъж сме ги изброявали, свързани са с липса на превалутиране за бизнеса, което ще спести изключително много средства при оперирането в единния европейски пазар, привличането на чуждестранни инвестиции, тъй като в крайна сметка при слот анализа, който правят чуждестранните компании къде да позиционират, къде да локират своята следваща инвестиция, със сигурност попада фактът дали страната е член на еврозоната и съответно има гаранциите за това, че оперира под надзора на ЕЦБ, че е част от еврогрупата или не е. България загуби своето предимство на много малка развиваща се отворена европейска икономика с евтина работна ръка, която може да привлича инвестиции. Ако видим какви са нивата на чуждестранните инвестиции през последните години - далеч изостават от нивата при присъединяването на страната към ЕС. Евтината работна ръка, която България предлагаше в рамките на това десетилетие, вече не е толкова евтина. Има вече дестинации с по-евтина работна ръка. Съответно ние трябва да се обърнем към друг клас инвестистори и към други възможности, за да продължим в крайна сметка да развиваме икономиката си".

Разнопосочни мнения изразиха видинчани за новата валута.

Повече чуйте в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23