Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учене чрез преживяване и досег с природата и земята

6
Снимка: Колаж Радио Видин


Има ли връзка между математиката, химията и земеделието? Отговор на този въпрос дават в Професионална гимназия по транспорт "Владимир Минчев“ в село Владимирово. През последния месец преди лятната ваканция учениците и техните преподаватели по традиция изнасят обучението извън класните стаи. Част от тях са участвали в мултидисциплинарен урок по агрономство, изграден по STEM модела на учене чрез преживяване. Те са придобили умения как се засажда зеле, но преди това са имали куп задачи, които да решат, каза пред Теодора Спасова директорът на училището Цанка Карчева:

Урокът беше интегриран с няколко предмета, решихме да го направим в края на учелбната година, когато е сезонът за засаждане на зеле. Имаме учебно поле и градина. За да е интересно на учениците, урокът беше комбиниран, съчетаваше няколко предмета- предприемачество, математика, химия, основи на зеленчукопроизводството. Бяха разделени в отбори и със забавление трябваше да достигнат до технологията на засаждане на зеле... 

Опитваме се да ги привлечем към труда, защото не всички познават работата в полето..."

Учениците са били разпределени в четири отбора, които за време да решат задачи:

"Задачите бяха свързани, решавайки ги всички, до момента на засаждане на зелето, трябваше, ако правилно са ги решили, да разберат на какво разстояние се засаждат стръкчетата, какво е разстоянието между редовете, каква е подходящата почва, в която се отглежда зелето... Те бяха екип млади предприемачи, които имат определен терен, на който ще отглеждат зеленчуци... Накрая трябваше да презентират, да изчислят от тази площ колко ще произведат, какъв разход ще имат и каква печалба ще им остане..."

Вероника Аврамова е от отбора-победител:

"Първата част беше математическа, открихме на какво разстояние трябва да засаждаме стръкчетата зеле. Имахме и химическа част, в която трябваше да определим РН на почвата- дали е алкална, неутрална или киселинна и да изберем правилната добавка, която да я неутрализира... Преди засаждане на зелето измерихме с рулетка, съотборникът ми направи лехите с мотика,  аз наторих, сложих яйчени черупки, защото открихме, че има киселинност... Засадихме стръкчетата и ги поляхме обилно... Накрая в работна карта трябваше да попълним какви инструменти сме използвали, да изчислим какъв добив да очакваме, колко приходи и разходи имаме, и да представим и бизнес идея къде ще продаваме продукцията...

Десетокласничката е от паралелка "Монтьор на автотранспортна техника", но земеделието не й е чуждо, защото е помагала в семейната градина. Вече знае, че и в земеделието се изискват умения. Знае и това, че земята ни храни:

"Ако няма земя, нямаме хляб... Трябва да я почитаме и да се грижим за нея!"

Друга група ученици са участвали в практическо занятие по отглеждане на тополи чрез окопаване, чрез урока са научили как се поддържа гора, какво означава ангажимент към природата и каква роля има човекът в изграждането на зелено бъдеще. В полетата край Вълчедръм са участвали и в ритуала по откриване на жътвата, а в парк „Монтанезиум“ в Монтана, са се включили и в риболовно състезание. 

Така учениците от гимназията в село Владимирово са научили и няколко житейски урока за ролята на земята и природата около нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00