Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисар Стилиян Пешев: "Най-честите причинители на пожарите през лятото сме ние - хората!"

Комисар Стилиян Пешев, директор на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин
Снимка: Радио ВИДИН


В пика на летните горещини опасността от пожари в гори и земеделски земи нараства значително. В област Видин вече се регистрират инциденти. Кои райони са най-застрашени, каква е актуалната обстановка и какво трябва да знаят хората, за да се предпазят от огнената стихия – часове след поредния мащабен пожар в "Цветовете на деня" гостува комисар Стилиян Пешев, директор на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин. 

Ситуацията около пожара край Белоградчик, възникнал вчера, е овладяна, а обстановката към момента остава спокойна, заяви комисар Пешев: 


"Още снощи, по отношение на опасността за населените места, тя беше сведена до минимум. Всички околни територии и площи бяха загасени. Остана да се развива само горски низов пожар в планинския склон над село Граничак. Реално, тази сутрин взехме всички мерки за гасене на пожара. Съвместно с колегите от Държавно горско стопанство – Белоградчик, както и с доброволци от община Белоградчик, пожарът беше локализиран. Буквално преди да вляза в студиото, ми докладваха, че вече е ликвидиран."


Ресурсите и техниката, с които разполагат структурните звена на дирекцията, са достатъчни, за да обезпечат пожарната безопасност в областта, категоричен е комисар Стилиян Пешев.


"В нашата област са структурирани и функционират три Районни служби за пожарна безопасност и защита на населението и два пожарни участъка. През последните години, технически и кадрово, капацитетът на всичките тези структури се повиши значително. Не би могло във всяко населено място да има пожарна служба. Ето защо, в ситуации като тази през изминалата седмица, когато за 24 часа екипите реагираха на 24 произшествия, голяма част от които се припокриваха времево, ние разчитаме на съседните на нас дирекции..."


По думите на комисар Пешев най-честите причинители на пожарите през лятото са хората.


"Тези, които проявяват небрежност, самонадеяност, безхаберие при употребата на открит огън, които изгарят растителни отпадъци на неподходящи места, без съответно да са взели предпазни мерки, без да съобразят, че високите температури и вятърът ще предизвикат неконтролируемо разпространение на огъня. Разбира се, има и други причини, които водят до пожари през лятото – това са къси съединения в електропроводи, техническа неизправност в земеделска или транспортна техника, изхвърлени неизгасени цигари и други."


Всички общини и територии в областта са особено рискови към този момент, каза още комисар Пешев.


"При температури, които наблюдаваме – близо до и над 40 градуса, при това продължително засушаване, на което сме свидетели, при наличието на обезлюдени малки населени места с множество изоставени къщи – всичко това е предпоставка за бързо развитие на пожарите. Никой не е защитен..."


Посланието на комисар Стилиян Пешев към всички хора е да бъдат отговорни:


"Бъдете предпазливи, не бъдете самонадеяни и небрежни! През този период на годината всяко едно невнимание може да доведе до унищожителни последици – както за хората и тяхното имущество, така и за животните и природата!“



Има ли примери за добри практики от страна на граждани или доброволци по време на пожар, какво трябва да направи гражданин, ако забележи пожар или дим в трудно достъпна местност; как работи системата BG-ALERT и как се преценява кога да бъде активирана- чуйте повече в звуковия файл. 


По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00