Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгения Атанасова – Тенева: Да се отървем от комплексите си за Кристо

Той работеше със света и мимолетното, което помним със сърцето

Евгения Атанасова - Тенева
Снимка: БГНЕС

„Материалът, с който Кристо работеше, беше светът, природата, хората в нея. И това правеше много силно цялото това преживяване да си вътре в негова творба. Неговите неща не се случваха в ателието, където си правеше рисунките, а наистина между хората, във всичко, което правят заедно, за да построят това, което той е видял в мечтите си и е измислил как да се случи наистина. Има нещо магическо в това.“ Това каза в предаването "Хоризонт до обед" журналистът Евгения Атанасова – Тенева, която е участвала в подготовката на проекта „Плаващите кейове“ и е автор на книга и филм за проекта. Филмът ще бъде излъчен утре вечер в ефира на БНТ 1.

Снимка: БГНЕС

"Да преживееш проекта, докато се случва, е нещо много силно, всеки работещ за него го чувства много свой", допълни Атанасова.

Как Кристо е разбирал мисията на изкуството? „При него изкуството е част от живота. Всеки ден, всеки миг, всичко, което е правил, по някакъв начин е отдадено на изкуството му.“

Кристо е смятал изкуството си за рационално, работещо с истинските неща. „С истинското езеро, с истинската сграда на Райхстага – че работи с тези рационални, веществени неща, а не с изображения. И в същото време у тях обаче имаше една страхотна уязвимост, едно движение, една чувственост. Дори сградата на Райхстага, покрита с тази сребриста материя, която се движи от вятъра, тя все едно оживява и сградата ще тръгне нанякъде“, отбеляза жуналистът.

Снимка: БГНЕС

Изкуството на Кристо въздейства различно на всекиго и е много далече от тесните арт среди, от галериите, музеите и чашите за коктейли, смята Евгения Атанасова. „Буквално изкуството, което е при хората, близко до хората и те са вътре в него.“  

Творецът винаги се е самоиронизирал, разказа тя. „Никога в него не съм виждала арогантност да се постави над нещата. Да, той знаеше, че е визионер. Той беше визионер. Той пренесе изкуството, което правеше от XX век в XXI век и то остана не по-малко адекватно и говорещо дори на различните поколения, които се смениха по време на неговия живот.“

Христо Явашев - Кристо  Снимка: БГНЕС

„Аз така го възприемам – като човек, който е много над паспортите и над границите. Неговите проекти минават граници между щати или се реализират в няколко държави едновременно, като чадърите в Япония и Америка. Той гледа на света като сцена за неговите произведения. Мисля, че ние трябва да преодолеем този свой комплекс спрямо Кристо и да се радваме, че е роден в Габрово, че се е научил да рисува при учителя Попов в Габрово – това той никога не го е отричал, спомнял си е кръжока, колко много неща е рисувал. Любовта му към изкуството е възпитана от неговото българско семейство.“

„Той си тръгва оттук, защото му е тясно. 1956-а година в академията се учи само и единствено класическо изкуство, всичко свършва до импресионистите, а той иска да бъде творец. Взел е най-доброто тук, от България, умножил го е, надскочил го е. Всичко това трябва да ни радва и да престанем с тези комплекси.“

Красотата е в мимолетното, което те кара да чувстваш. Кристо казвал, че свободата е враг на притежанието. „Неговите неща не могат, тези големи проекти, да бъдат купени, не могат да бъдат сложени в музей, не могат да бъдат притежавани от някого. И в това има нещо красиво – човек ги запомня само със сърцето си“, изтъкна Евгения Атанасова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38