Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Израел следят заразените с Covid-19 с високотехнологична система

Израел
Снимка: EPA/БГНЕС

В началото на карантината през пролетта Израел беше пример за добро справяне с епидемията, а сега е в червената зона. Демонстрации, в които вече вземат участия цели семейства, футболни агитки, импровизирани плажни купони на учениците, за които лятната ваканция завършва в края на месеца - всичко това увеличава заразените от Covid-19 в Израел.

До края на юли в страната функционираше архаична система за контрол върху заболелите от Covid-19. Медицински сестри се свързаха по телефона с присъствалите на едно или друго мероприятие и в тефтер записваха имената на присъствалите. От няколко дни службата за контрол върху вируса премина в ръцете на армията.

Използват се високите технологии за установяване на пътя на един или друг заразен и възможните му контакти с други хора. Командният пункт на системата прилича на hi-tech парк. Повечето анализи се правят от изкуствен интелект. Използват се сигнали от телефоните на доказано заразени от вируса, а също доброволно приелите приложение, което сигнализира, ако са в близост до болни, както и записите на камерите от програмата „Умен град“ и на част от записите на охранителни фирми.

Мобилизираните за работа в това звено в по-голямата си част са мобилизирани запасняци на възраст до 30 години. Те са служили в медицинските роти и са доброволци на Червения кръст (в Израел се нарича „Червената звезда на Давид“). Има и компютърни специалисти. Силно са намалели грешките с напразна тревога, която означава двуседмична домашна карантина с всички последствия от нея. Отработват се механизми за отделяне на местата с повече заразени. Така през зимата няма да се налага да се подлага на карантина цялата държава. Селищата се разделят на „зелени“, „оранжеви“ и „червени“. В „зелените“ животът може да продължи в обичайния си ритъм, без да се пречи на икономиката и културата. 

Снимка: EPA/БГНЕС

"Според разчетите, мобилизираните в централното звено и няколкото му филиала в най-сериозно заразените райони трябва да са 1000 души плюс 500 студенти доброволци. Засега сме намерили малко над 700 души. Най-много заразени има в религиозните райони. Семействата са големи и ако един се зарази, най-често и останалите боледуват. Там не приемат много от забраните, валидни за останалите израелски граждани. Силно религиозните обикновено не служат в армията и не може да ги мобилизираме. Търсим доброволци от общността - компютърно грамотни, да преминат медицински курс за Covid-19", пояснява главният координатор в щаба по коронавируса на Израел проф. Рони Гамзо.

„Възприемат ни като „злодеи“, защото може да осуетим нечия ваканция или планирано пътуване, да отменим тържество и изведнъж човек да се окаже в карантина. Но не ние сме виновните, а вирусът“, допълва той.

"Правим всичко, за да се намалят грешките. Отговаряме на възраженията. Уточняваме къде действително се е намирал онзи, когото сме уведомили с SMS, че трябва да бъде изолиран. Глобите за неспазване на карантината се равняват приблизително на минималната заплата за страната."

В един от хотелите, където са настанени хора с положителна проба, при които болестта преминава безсимптомно, се намира ученикът Моше Ронит. Вече 12 дни той е затворен в бивш четиризвезден хотел на брега на морето в Тел Авив.

"След два дни трябва да ме изпишат. Не искам да се върна вкъщи. Навън има забрани за масови дискотеки и за купони на брега на морето и други забави. В хотела няма. Вече сме заразени. „Купонът“ в хотела  малко прилича на летуванията в България или Кипър, където цели хотели бяха завзети от тийнейджъри, без присъствието на родителите им. За нас тази ваканция, на всичко отгоре, е и безплатна. Само дето ни забраняват да плуваме в морето и да излизаме със сърфове. Пазят спасителите от нас", разказва Моше.

Репортажа на Искра Декало можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30