Във Велико Търново местата за паркиране в платените зони в централната градска част са 615. От тях боядисани в синьо и обозначени с пътен знак Д21 места за паркиране на ППС, превозващи и/или управлявани от хора с трайни увреждания, са общо 40. По данни на община Велико Търново на хора с трайни увреждания за миналата година са издадени 631 талона, даващи им право да паркират автомобилите си безплатно в така наречените "сини зони" и да ползват местата за инвалиди.
Паркирането за инвалидните автомобили вече не е напълно безплатно във Велико Търново. Правим експеримент пред поликлиниката в центъра на града. Пред входа на лечебно-диагностичното заведение са обособени 3 стоянки за таксиметрови автомобили и още 9 паркоместа, като за автомобилите на хората с трайни увреждания местата са само две. Заети са.
Автомобили със сините инвалидни карти са паркирани и в страничните улици, където със знак В27 са забранени престоят и паркирането. Разговарям с мъж с увреждане, платил си за "синя зона", и с жена, успяла да намери свободно инвалидно място пред поликлиниката за автомобила си със синя карта.
"Нямат право за никъде. Пускаме си sms и толкова, няма друг начин. Те са две места пред поликлиниката, а хората са много. Идвам много често тук, но е почти невъзможно, защото те са за три часа, но... Как да го определим - не е правилно, чак дискриминация е трудно да се каже."
"Този път беше много лесно, но друг път обикаляме, докато намерим място. Има три-четири още места наблизо, иначе по-далече, където успеем да спрем, но не ни е удобно определено с тези три часа. На болницата си имат паркинг и там няма проблем, но на поликлиниката и за службите в града, институциите – на късмет, ако успеем. Намираме си разни по-далечни места, за да спестим парички, а когато не може, плащаме. Преди можеше да паркираш на някое друго място и като сложиш стикера се знае, че си с увреждания и ти е по-трудно да намериш място да паркираш. Сега само на тези означени места за инвалиди и ограничението е до три часа. Ако имаш повече работа, трябва да сменяш, да търсиш друго място или да си паркираш срещу заплащане и се обезсмисля това, което ти дават като човек, който има някакъв проблем“.
С две решения на Великотърновския общински съвет беше променена наредбата за престой и паркиране на пътни превозни средства и по-специално нейният член 14. Хората с увреждания вече имат право само до три часа да паркират безплатно на местата за инвалиди в "сините зони". При недостиг на паркоместа, обозначени с пътен знак Д21, право на паркиране с карта за паркиране на хора с трайни увреждания имат автомобилите, заели първи тези паркоместа, а всички останали паркират по общият ред, при режим на почасово платено паркиране.
Велико Търново не е прецедент в това отношение, а промяната в наредбата беше направена заради засечени много случаи на злоупотреба, обясни заместник-кметът по териториално и селищно устройство проф. Георги Камарашев.
"Променихме наредбата и паркирането е възможно за три часа. Съобразили сме с практиката от други общини – например община София паркирането е за 4 часа при 11-часов режим на работа на платената зона, при нас е 3 часа за 8-часов режим, така че съотношението в общи линии е спазено. Искам да стане ясно защо въведохме този лимит от три часа. Въведохме го по простата причина, че започна едно масово злоупотребяване с използването на паркоместата за инвалиди. Философията на тези места е хората, когато имат увреждания, да ги използват, когато посещават болнични заведения, социални учреждения, административни сгради, да пазаруват и т.н., това те могат да го извършат в рамките на три часа. Лошата практика, която установихме, е, че хора, които работят, да речем, в централната градска част, дори не ползват техните талони, а ползват талони на близки и, отивайки на работа, те заемат местата за целия работен ден, с което те нанасят ущърб върху дейността на хората, които де факто са увредени и имат необходимост да ползват тези паркоместа. Затова въведохме тази система и мисля, че тя дава добри резултати“.
По думите на Георги Камарашев има възможност да бъдат увеличени инвалидните места за паркиране пред поликлиниката във Велико Търново, но искане за това трябва да бъде направено от ръководителя на лечебно-диагностичното заведение, както е било направено наскоро за стоматологията в града.
Няма как да бъдат направени индивидуални паркоместа за автомобилите на хората с увреждания в зоните за платено паркиране или в жилищните квартали в периферията на Велико Търново, посочи още заместник-кметът Камарашев в отговор на зачестилите искания, отправени от хора с увреждания до общината.
Самият той е с увреждане и също има син талон за паркиране на личния си автомобил и не винаги лесно успява да паркира. Проблемът е с контрола по паркирането върху инвалидните места, коментира проф. Камарашев:
Твърдението, че е ограничен безплатният достъп на инвалидни автомобили до платената зона във Велико Търново е ВЯРНО.
Хората с трайни увреждания вече не могат да паркират безплатно за неограничено време в така наречените "сини зони" в града. За маркираните в синьо места вече е в сила правилото "Първият по време е първи по право", но и там безплатното паркиране на автомобилите със специална карта е ограничено до 3 часа, а за останалите места в зоните за платено паркиране, които бяха безплатни за инвалидните автомобили, вече се плаща.
--------------------
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..