Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Билки- но само за домашна употреба

Съгласно Директива на ЕС 2004/24/ЕС има 7-годишен гратисен период, предвиден за регистрация на билки и техни продукти. От 1 май 2011 година се забранява със закон всяка природна медицина, която не е била регистрирана по време на гратисния период. Процедурата по регистрация на билки обаче е неефективна. Освен скъпа и сложна, тя е била и неизвестна за голяма част от производителите на билкови лекарства. За последствията от евродирективата започват да разгласяват медиите в страните-членки на ЕС, и други европейски държави, като Русия например, едва в края на 2010 година и началото на 2011-та. До момента единствено англичаните, навременно информирани за проблема, са успели да издействат отхвърляне на евродирективата. В интернет е организирана петиция срещу приемането й. В нея се подписват граждани от 16 държави, включително Русия и Израел.

Какво знаем в България за билките и спира ли Директива на ЕС 2004/24/ЕС хората да берат и ползват билки в чисто битов план?

"Билки се берат след като се вдигне росата. Растението трябва да е сухо, за да се съхрани по-добре. За билки се излиза рано сутрин, берат се от вдигане на росата до към 10 часа. Първо е глухарчето- с него започва сезонът на брането на билки. Народът казва, че най-лековите са билките, брани по Еньовден"- казва Петкана Иванова от Кула, която от години се интересува от билките и тяхното въздействие. Събира ги и лекува с тях себе си и семейството си.

По публикацията работи: Полина Тодорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32