Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е то парамедик и има ли той почва у нас?

От няколко години в България се заговори за въвеждането на професията парамедик, каквато е практиката в много други държави. Тази идея разбуни духовете сред медицинските работници- най-вече сред работещите в "Спешна помощ". Дали професията на парамедика е приложима в български условия?

"Проблемът с парамедиците е сложен. Те няма да имат необходимата квалификация за справяне с всякакви ситуации- като реакция при усложнения от хронични заболявания, например. Те могат да окажат първа помощ в спешна ситуация, и ще бъдат безсилни в други ситуации"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Любомир Виденов, завеждащ видинския филиал на Центъра за спешна медицинска помощ. Според него парамедиците ще бъдат помощници, които ще се отзовават само на спешни случаи. "Голяма част от населението ни е свикнало да вика лекари и фелдшери за всяко нещо"- каза още д-р Виденов.

За 4 юли бе насрочен Национален протест на фелдшерите. Във Видин той трябваше да се проведе пред сградата на Областната администрация. Ваня Георгиева, фелдшер в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин бе сред организаторите.

"Искаме да се узакони профила ни като лекарски асистенти, да имаме самостоятелна съсловна организация и да можем да продължаваме обучението си в медицински институти"- каза Ваня Георгиева. Тя посочи, че професията на фелдшера е от значение за достъпа до първична здравна помощ в малките населени места.

 
В момента Асоциацията на специалистите по здравни грижи е представител на фелдшерите. "Ние сме доставчици на медицински услуги, а не специалисти по здравни грижи"- каза Ваня Георгиева, и допълни, че трябва да има съсловна организация, която да защитава интересите на фелдшерите. "Радваме се, че много организации, между които Българския лекарски съюз, пациентската организация, Съюза на фармацевтите и профсъюзите ни подадоха ръка, получи се раздвижване на обществената нагласа, от което ще спечелят пациентите"- допълни Ваня Георгиева.

Протестните действия бяха отменени, заради постигнато споразумение между Министерството на здравеопазването и Съюза на фелдшерите да бъде създадена работна група за решаване на исканията. Реални резултати се очакват след среща на работната група към Здравното ведомство наесен.

Иначе почти 61% от хората в страната смятат, че не е нужно при всяка ситуация да има лекар в екипите на спешна помощ. Това показват резултатите от приключилата анкета на сайта на министерството на здравеопазването. Малко над 33% от анкетираните не намират за удачно включването на парамедици в спешната медицинска помощ. Останалите почти 6% от участниците не могат да преценят дали това е необходимо.

 
Въвеждането на парамедици се предвижда в Проекта на Концепцията за развитие на "Спешната медицинска помощ в България". Това ще доведе до подобряване на кадровия дефицит в системата, се посочва в Проекта. Най-просто казано, парамедиците са добре обучени хора, които ще оказват първа помощ и ще поддържат живота на пациентите до пристигането им в болница. За да могат да вършат тази дейност, парамедиците ще изкарат курсове - 2 години в акредитирани структури.

Преди месец, по време на парламентарния контрол, министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов заяви, че фелдшерите, работещи в "Спешна помощ", не трябва да се чувстват застрашени. Парамедиците няма да ги заменят, а ще ги наследят в работата им. Тогава министърът уточни, че от 10 години у нас не се обучават фелдшери, защото такава професия не съществува в ЕС. Затова към момента възрастовото им разпределение е такова, че всеки трети, работещ в системата, ще я напусне по обективни причини в следващите няколко години. "Парамедиците няма да отнемат мястото и ролята на фелдшерите и останалите медицински специалисти в момента, а ще компенсират недостига от човешки ресурс в системата за спешна медицинска помощ и ще осигурят по-ефективното им използване за в бъдеще", каза здравният министър.
По публикацията работи: Александър Русев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00