Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е то парамедик и има ли той почва у нас?

От няколко години в България се заговори за въвеждането на професията парамедик, каквато е практиката в много други държави. Тази идея разбуни духовете сред медицинските работници- най-вече сред работещите в "Спешна помощ". Дали професията на парамедика е приложима в български условия?

"Проблемът с парамедиците е сложен. Те няма да имат необходимата квалификация за справяне с всякакви ситуации- като реакция при усложнения от хронични заболявания, например. Те могат да окажат първа помощ в спешна ситуация, и ще бъдат безсилни в други ситуации"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Любомир Виденов, завеждащ видинския филиал на Центъра за спешна медицинска помощ. Според него парамедиците ще бъдат помощници, които ще се отзовават само на спешни случаи. "Голяма част от населението ни е свикнало да вика лекари и фелдшери за всяко нещо"- каза още д-р Виденов.

За 4 юли бе насрочен Национален протест на фелдшерите. Във Видин той трябваше да се проведе пред сградата на Областната администрация. Ваня Георгиева, фелдшер в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин бе сред организаторите.

"Искаме да се узакони профила ни като лекарски асистенти, да имаме самостоятелна съсловна организация и да можем да продължаваме обучението си в медицински институти"- каза Ваня Георгиева. Тя посочи, че професията на фелдшера е от значение за достъпа до първична здравна помощ в малките населени места.

 
В момента Асоциацията на специалистите по здравни грижи е представител на фелдшерите. "Ние сме доставчици на медицински услуги, а не специалисти по здравни грижи"- каза Ваня Георгиева, и допълни, че трябва да има съсловна организация, която да защитава интересите на фелдшерите. "Радваме се, че много организации, между които Българския лекарски съюз, пациентската организация, Съюза на фармацевтите и профсъюзите ни подадоха ръка, получи се раздвижване на обществената нагласа, от което ще спечелят пациентите"- допълни Ваня Георгиева.

Протестните действия бяха отменени, заради постигнато споразумение между Министерството на здравеопазването и Съюза на фелдшерите да бъде създадена работна група за решаване на исканията. Реални резултати се очакват след среща на работната група към Здравното ведомство наесен.

Иначе почти 61% от хората в страната смятат, че не е нужно при всяка ситуация да има лекар в екипите на спешна помощ. Това показват резултатите от приключилата анкета на сайта на министерството на здравеопазването. Малко над 33% от анкетираните не намират за удачно включването на парамедици в спешната медицинска помощ. Останалите почти 6% от участниците не могат да преценят дали това е необходимо.

 
Въвеждането на парамедици се предвижда в Проекта на Концепцията за развитие на "Спешната медицинска помощ в България". Това ще доведе до подобряване на кадровия дефицит в системата, се посочва в Проекта. Най-просто казано, парамедиците са добре обучени хора, които ще оказват първа помощ и ще поддържат живота на пациентите до пристигането им в болница. За да могат да вършат тази дейност, парамедиците ще изкарат курсове - 2 години в акредитирани структури.

Преди месец, по време на парламентарния контрол, министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов заяви, че фелдшерите, работещи в "Спешна помощ", не трябва да се чувстват застрашени. Парамедиците няма да ги заменят, а ще ги наследят в работата им. Тогава министърът уточни, че от 10 години у нас не се обучават фелдшери, защото такава професия не съществува в ЕС. Затова към момента възрастовото им разпределение е такова, че всеки трети, работещ в системата, ще я напусне по обективни причини в следващите няколко години. "Парамедиците няма да отнемат мястото и ролята на фелдшерите и останалите медицински специалисти в момента, а ще компенсират недостига от човешки ресурс в системата за спешна медицинска помощ и ще осигурят по-ефективното им използване за в бъдеще", каза здравният министър.
По публикацията работи: Александър Русев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45