Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Профилактика срещу рак на гърдата

Все повече жени заболяват от рак на гърдата в България. Тенденция, която буди безпокойство и все по-често се запитваме защо?

От 80-те години насам в нашата страна болните от рак на гърдата са се увеличили двойно като при 35 % от пациентките, заболяването е в 3 и 4 стадии, а за 1/3 от тях заболяването се оказва фатално. Какво трябва да направим, за да не попадаме в тази статистика?

"Най- голям процент засегнати от коварната болест са жените от 50 до 70 години. Няма точно определена причина, има комплексни фактори. Всяка една жена може да изисква от личния си лекар да й се проведе мамография"- съветва в рубриката "За жените и децата, но преди всичко за жените" д-р Радослав Токин- хирург- онколог в монтанската болница "Д-р Станем Илиев". По думите му редовните профилактични прегледи намаляват честотата на късно откритите тумори.

Самопреглеждането не е толкова ефективно, но все пак не е за пренебрегване-
съветват още специалистите. В хирургията в областната болница в Монтана ракът на гърдата се лекува оперативно рутинно. Лечебната тактика се определя от онкологичен комитет, в състава на който влизат специалисти от водещи лечебни заведения в столицата. Половината от заболелите жени търсят лечение в областната болница в Монтана, останалите в София и Враца.
 
Преминалите през лечебен процес пациентки подлежат на проследяване през следващите пет години, което спомага за бързото възстановяване и ранно откриване на евентуални усложнения.
По публикацията работи: Биляна Борисова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот.  Различията в икономическото..

публикувано на 03.06.24 в 16:49

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10