Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хлябът - вкусен, но ...замразен

За никого не е тайна вече, че производителите на хляб масово предпочитат фуражното зърно, защото е по-евтино. Замразени питки, внос от Полша или Китай, се предлагат в някои от големите хранителни вериги ..."прясно изпечени". Проблемът при тях е, че когато са топли, са много вкусни, но изстинат ли, се ронят на трохи.
 
Мнението на видинчани за това, доволни ли са от качеството на хляба, събра Таня Николова. Оказва се, че хората негодуват заради лошото качество и определено не знаят, че консумират и замразен преди това хляб.
 
Качествено ли е брашното, от което се прави насъщния и кои са факторите, от които зависи вкусът на хляба, който слагаме на трапезата всеки ден? Тези въпроси зададохме на един от големите хлебопроизводители в Монтана Костадин Георгиев. Според него днешният потребител вече е свикнал да консумира само топъл хляб. Малко позастоял в кварталните бакалии, хлябът се превръща в непродаваема стока.
 
"Нов скок в цената на хляба се очаква с поскъпването на горивата, но кога и с колко не се знае още"- казва Костадин Георгиев.
 
В психологията на българина си е заложено, че хлябът е най-важната част от храната. Защото човек работи, за да изкара за хляба. Да, но какъв хляб ядем? Всъщност производителите знаят как да постъпят, защото и най-бедният сяда край масата всеки ден и там винаги трябва да има хляб, от който никой не е по-голям, дори качеството и цената му.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00