Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът в село Флорентин тече според сезона

"Може да има много красиви места, но родното е най-хубаво", казва с вълнение кметът на Флорентин Мая Иванова, която е и родом от живописното видинско село. За РАДИО ВИДИН, с кметския наместник там и жителите, разговаря Ани Цекова.

Едно от малките населени места, отдалечени от областния център, селото се намира на брега на река Дунав. Близостта до реката позволява през лятото да бъдат открити спокойни места за плаж или риболов.
 
      Пенсионерският клуб "Флоренция" е в малка кокетна сграда, заедно с пощата в селото.
337 души
живеят във Флорентин, а все още действащата детска градина е посещавана от 12 деца. Населението е от власи, говорещи на влашки диалект. В селото има пенсионерски клуб, където възрастните ходят да пият кафе, когато нямат работа по двора и градината. Иначе животът им е свързан със сезонната работа, защото прехраната, както се предполага, основно идва от това, което си произведат. Но не всичко се свежда само до работата.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Наскоро читалището имаше концерт, посветен на 30-годишнината на детския танцов състав. На Спасовден организирахме също хубав концерт. Зарязахме и много красиво лозята през февруари", добавя кметицата.

По благоустрояването на селото има още какво да се направи. Една част от водопровода е подменена, за другата е подаден проект. Също така до някъде е ремонтирана и църквата с пари от дарение. През зимните месеци главната улица се чисти от пътното управление, но има и бедствени дни, по време на които се затваря. В тежките моменти хората си помагат един на друг, по-млади на по-стари, чистят и опесъчават улицата или пренасят дърва за огрев на самотно живеещите възрастни жители. Така преминава животът във Флорентин, както във всяко село, но не съвсем. Защото хората правят населеното място.

"Живея сама, инвалид съм, зимата моля някой да ми насече дървата. Комшията е бил миньор, взима голяма пенсия - 700 лева. Помага ми понякога с пари, но си иска да му ги връщам",
разказва с огорчение за нелекия си живот една от възрастните жени в селото, останала сама след като мъжът й починал.

А децата на Флорентин прославят селото с техните успехи на фолклорни събори в региона и страната. Танцовият ансамбъл "Флорентиана" към читалище "Пробуда" получава първата си награда в Димово на Шестия международен събор на художествената самодейност. Оттогава формацията се изявява с успех на Орфеевите празници в Смолян, на националните събори в Копривщица, на съборите в Белоградчик, Мездра и Видин. Често ги канят и в съседна Румъния.

Тежко се живее в днешно време в българското село, особено в Северозапада на България. И въпреки това, там някъде все още има хора, които милеят за българското, и родното и не са готови да го загърбят и да заминат в чужбина.

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56