Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цената на "Гражданска отговорност" варира според възрастта на шофьора

Тази година за първи път не се наблюдава покачване в цената на застраховката "Гражданска отговорност" за леките автомобили. Това заяви в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Славей Григоров, застрахователен брокер във Враца.
"Очевидно кризата оказва своето влияние. Някои компании направиха цени, които са съобразени със стажа на водачите, кубатурата, произшествията, които са правили. Цените запазиха нивата си от средата на миналата година. Възрастта на водача, а не на колата оказва влияние върху цената на застраховката", обясни Григоров. Например, при лек автомобил до 2000 кубика, с водач на възраст над 45 години, цената е най-ниска. Гражданската отговорност ни струва различно и в зависимост къде шофираме. Цената, например в Бяла Слатина ще бъде по-ниска, отколкото тази за същия автомобил в София. Тази разлика хората я възприемат като отстъпка, но всъщност това е определената базова цена за регион или за възраст на водач, поясни още брокерът. Наблюдава се тенденция да не се подновяват полиците "Каско", защото не са задължителни и шофьорите си спествяват тези средства. А застраховката "Гражданска отговорност" често хората я разсрочват във времето или изчакват сезона, когато ще си карат колата и тогава я плащат.

"Като цяло обаче се забелязва свиване на пазара, не само на гражданската, но и на всички видове застраховки. Полицата не е задължително да се сключи от 1 януари, а срокът й е 365 дни. Ако се изплаща разсрочено, хората имат право на четири плащания, но това оскъпява застраховката", добави Славей Григоров.

През годините на криза, започнахме да пестим от всичко, включително и от застраховки. Катаджиите обаче са на своя пост и проверяват дали водачите имат "Гражданска отговорност". Даже има и въведен метод за проверка, наречен "холандски".

"Това е метод за по- широкообхватен контрол. Известен е в медийното пространство като холандски, защото е употребен за първи път в северната страна, след което се разпространява във всички страни на Европейския съюз. При този метод се извършва цялостна проверка на водача на моторното превозно средство (МПС) по отношение на правоспособност, техническа изправност, документи за товарите, като присъстват и представители на други държавни институции. Една от задължителните проверки е за застраховката "Гражданска отговорност", обясни началникът на Пътна полиция в Монтана- Елвис Иванов. През 2011 година, в монтанско са установени 199 водачи на МПС без застраховка, а през 2012- 161. Глобите за нарушителите са от 400 до 600 лева, като за юридическите лица са от 2000 до 5000 лева. Ако има сключена застраховка, но шофьорът не я носи със себе си, санкцията е 10 лева.

"Каквато и да е последната тенденция при застраховката "Гражданска отговорност", тя трябва да се плати. ... Като имаш кола, трябва да си плащаш полицата, колкото и да струва. ... Около 180 лева ми струваше застраховката", казват пък анкетирани водачи на автомобили в Берковица.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49