Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 от жителите на Кутово са вече в чужбина, внуците на местните се раждат зад граница

Село Кутово се намира само на 12 км. от Видин, част от някога известния Златен рог. Живеят около 780 души, предимно възрастни. Най-големият проблем са липсата на доходи, поради голямата безработица. Наскоро и малкото заетите на Дунав мост 2 били освободени и сега са на борсата. Единственият работодател, който дава хляб на 20 човека е местен земеделец, собственик и на мелница до селото. С животновъдство също никой вече не се занимава, останали са само две крави. Затова местните търсят работа зад граница.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Около стотина са потърсилите работа в Испания, Италия, Гърция и в други държави. Няма как, търсят препитание хората, ние като не можем да им дадем"-
разказва кметът на селото Виктор Костадинов.

"Не ми се говори как се живее в село, със 120 лева пенсия живот ли е? Няма разнообразие, няма млади, избягаха в чужбина. Не само те, ами и техните деца, вече и внуци имат по чужбина. Погледнете къщите до площада, големи, на по два- три етажа, празни са. Ето там в къщата отсреща има една баба останала..."- разказаха пред екипа на РАДИО ВИДИН събралите се пред кръчмата и магазина хора. От кметството обаче са доволни, че наскоро е направен ремонт на сградата им, а за тази година кметът е планирал да баластрира някои от неасфалтираните улици в селото, за да не газят хората в кал, и да подмени старите улични лампи, с нови, енергоспестяващи.
 
В Кутово се намира една от най-старите църкви в Златорожието- храмът "Св. св. Петър и Павел", построен през 1873 г. Сградата обаче отчаяно се нуждае от ремонт.

"Трябва да съберем някакви средства, разчитаме предимно на спонсори, защото собствени средства нямаме. Ако от Митрополията отпуснат някой лев, ще ремонтираме. Проблем са ни кражбите. Безбожници разбиха два пъти миналата година църквата. Крадат свещници, икони, никой не може да ги хване"- жалва се кметът.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

      Носии в читалището на Кутово.
Действащи са детската градина, в която има 13 деца, читалището и Домът за възрастни хора, с капацитет 20 души. Това дава допълнително бройки за работни места, които местните хора се радват, че са успели да запазят.

По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14