Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви функции имат органите на съдебната власт

Снимка: Радио ВИДИН

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати. Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система.

"Има хора с по две- три висши образования, но не правят разлика между съдията, прокурора, адвоката и не знаят кой, какво и за какво е тук, в съдебната сграда. Какво прави прокурорът? Какво прави съдията? Какво прави адвокатът?", каза в началото на срещата Илия Илиев- председател на Окръжен съд- Видин.

Който има желание, нужния капацитет и знания може да кандидатства и да бъде приет по специалността "Право". След като завърши, има 6 месеца практически стаж, след който стаж на юридическа правоспособност се полага и изпит. Съответно, където има места и съобразно разпоредбите на Закона на съдебната власт може да кандидатства за работа, обясни съдия Илия Илиев:

"Повечето се насочват към специалността "Право", защото има, така бих казал, голям диапазон от юридически професии, в които той може да работи. Като се започне, примерно от юрисконсулт, така отдолу нагоре, може да работи като разследващ полицай, може да работи като нотариус, като съдебен изпълнител, може да работи като съдия, вече прокурор ги казахме, следовател. Но това, което ще работи, трябва да го удовлетворява. По време на стажа, всеки един, на юридическия стаж, се ориентира към какво да потегли, какво повече го влече."

Прокурорът в процеса е представител на държавата. Прокурорът седи в дясната част на банката, на която седи съда, облечен е във вишнева тога. Съдията е облечен с черна тога, разясни съдия Илия Илиев. Тогите в съда са въведени в началото на 90-те години. Преди това съдиите са се обличали в прилично облекло- мъжете с костюми, жените с рокли, които подобават за съдебна зала, обясни в Деня на отворените врати Илия Илиев - председател на Окръжен съд- Видин. В съда като институция не се допускат лица, които са с къси панталони и джапанки. Така е прието по целия свят- страните да са прилично облечени, подходящи за една съдебна сграда. 

Председателят на Окръжния съд обясни и на кои банки седят частният обвинител, гражданският ищец, адвокатът, който е защитник на подсъдимия в случай на наказателен процес и подсъдимия. Разясни и какво се случва след едно престъпление, например кражба.

Обикновено се разглеждат от всеки съдия между 15 и 16 дела на месец. Обикновено се решават на съдия по 9-10 дела на месец, посочи Илия Илиев:

"В нашия съд обикновено имаме около 9 дела на месец. Нашият съд е един от средно натоварените съдилища за страната."

Производството в страната е триинстанционно- Районен съд, Окръжен съд, Върховен съд. В случай, че Районен съд разглежда дело като първа инстанция съдебният акт подлежи на обжалване или съответно на протест пред Окръжния съд. Ако Окръжният съд е първа инстанция, втора инстанция е Софийският апелативен съд. Вече трета инстанция е Върховен касационен съд. Едно дело може да приключи и на първа инстанция, ако всички са доволни и никой не обжалва. Може да приключи и на втора инстанция или пък да се стигне по трета. Най-тежките дела се гледат на първа инстанция в Окръжния съд. 

На срещата стана ясно още, че след като се завърши обучението по "Право" има продължаваща квалификация. Националния институт по правосъдието организира постоянно обучения. Ако например, има нови законодателни промени от европейските директиви, които се транспонират в нашето законодателство, се извършват обучения от гост-лектори. Така постоянно съдиите са в крак с промените в законодателството. На място има и израстване в ранг. 

Весислав Генов е младши съдия от 2 години в Окръжния съд. Като младши съдия е под наблюдението на други двама, по- опитни съдии. Когато се взима решенето на съда, първо трябва да каже своето мнение, след това другите съдии, за да не се повлияе от тяхното мнение. Весислав Генов разказа на младежите за органите на съдебната власт. Показа им и две папки- зелена и червена. Обясни, че зелената е за гражданските взаимоотношения. В червената папка се разглеждат престъпленията.

"Съдът всичко проверява и чете... Каквото има в папката, това се гледа. Може целият град да знае какво става, но, ако го няма в папката, т.е. събраните доказателства по определен ред, ние нищо не може да направим. Ако го има в папката, тогава можем. Ако го няма, ние не може да постановим друго, което е извън събраните по реда на закона доказателства", каза младшият съдия.

Като приключи целият съдебен процес има тайно съвещание, обясни още Весислав Генов. В него съдиите някой път си вдигат папките и си говорят, а някой път излизат от залата, обсъжда се процесът, водят се спорове, аргументират се тезите. Това е в наказателното право, а в гражданското, след като излезе решението за решаване съдиите се събират след това, обсъждат всички доказателства, казва се решението как ще се постанови и съдията, който е докладчик пише самото решение. Ако някой не е съгласен, просто не го подписва и пише "особено мнение", с което казва защо не е съгласен с изводите на другите двама, обясни младши съдия Весислав Генов.

Ученици от 11-и "б" клас на СУ "Цар Симеон Велики" в град Видин посетиха Деня на отворените врати в Окръжен съд- Видин, видяха как изглежда съдебната палата, как работи съда, обясниха им и къде могат да се реализират, ако изберат да учат "Право". 

"Аз съм на мнение, че трябва в образователната система да се вкарат повече часове, поне може би 3-4, в 12-и клас със сигурност, поне 3-4-5 часа на седмица, в които се образоват децата на такива тематики- съд, как да си плащаш данъците, неща, които ще им потрябват в живота... Беше интересно, друго си е на живо. Интересно е, но не е моето просто... За пръв път ми беше в такова място. Точно така, както съм си го представял. Да, научих супер много неща и за законите, и за съдебните институции", споделиха след срещата със съдиите учениците Мартин Василев, Нели Методиева и Александър Петров.

"Учениците бяха доста любознателни и бдителни. Интересуваха се, виждах как очите им проблясват, когато им разказвах за съдийската професия", каза Весислав Генов.

Завършил е 2010 година училище, 2015 година е завършил УНСС. Две години работи в колекторска, след това в друга търговска. След 6 положени пъти изпит и много години четене и подготовка става младши съдия. В своята практика на съдия е забелязал, че хората не сезират институциите. Дори и да ги сезират, не го правят по правилния начин.

"Друг е въпросът, че има права, които не се знаят от обикновения гражданин, който не е юрист и съответно не може да си ги потърси, защото просто не знае, че ги има", смята Весислав Генов.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47