Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Николов, кмет: "Не е нормално работодател номер едно да е кметът"

"Използват ли общините възможностите на европейските и националните програми за справяне с безработицата"- това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Наличието на социални програми в България е с голяма давност. За миналата година видинската Община Белоградчик, която е с голям процент на безработица, зае трето място в класацията на общините за работодател, разкрил най- много работни места по програмите за заетост. Грамотата бе връчена от Министерството на труда и социалната политика.

"Това отличие е признание за нашите усилия. Но не е нормално в една държава, член на Европейския съюз, работодател номер едно да е кметът на общината. Това означава, че държавата и общините не правят необходимото, за да разкрият трайни работни места", каза кметът на Община Белоградчик Борис Николов. Все пак там активно се използват възможностите на европейските и национални програми за заетост. По Оперативната програма (ОП) "Развитие на човешките ресурси" са назначени на работа около 270 души. По Националната програма "От социални помощи към заетост" са получили договори още около 280 човека. В рамките на насърчителните мерки за заетост са намерили работа един човек с увреждане и един младеж от Дома за деца, лишени от родителска грижа. Очаква се през тази година допълнително да бъдат назначени още безработни хора по програмите, съобщи кметът на Белоградчик.


© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Община Видин от много време работи с местната дирекция "Бюро по труда", главно в областта на Националната програма "От социални помощи към заетост", която с годините обаче има затихваща функция.

"136 души са наети по националната програма- в гробищния парк и аварийни групи за бедствия и аварии", каза Роми Василева, управител направление "Социални услуги" в общината. 3-ма младежи до 29- годишна възраст, с намалена работоспособност са назначени по т. нар. мерки за заетост, които предоставят възможност на работодатели да включват работници в общополезен труд. 8 души с намалена трудоспособност над 50% също са назначени на работа по социални програми. В местната администрация има 2 места по "Старт на кариерата" за хора, завършили висше образование, но без опит по специалността си. По европейските програми, най-ефективна за Общината е Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", схема "Развитие". Целта на програмата е обучение и последващата заетост на хора от "Бюрото по труда", обясни Василева. 120 души са назначени по европейската мярка, като техник- еколог, спасител при бедствия, аварии и катастрофи, работник по поддръжка на сгради. По програмата "Подкрепа към заетост" Общината е подала своето предложение за 270 души и сега очаква то да бъде одобрено. 84 души работят като лични асистенти на самотно живеещи и хора с намалена работоспособност. Има възможност и за намемане на майки с деца до 3- годишна възраст, на изтърпели наказанието лишаване от свобода, както и на безработни над 50- годишна възраст. По програмата "Помощ при пенсиониране" могат да бъдат наети хора, на които не им достига трудов стаж, необходим за излизане в пенсия.

"Проблемът е, че когато се обяви процедура от Бюрото по труда, по която кандидатстват работодателите, срокът е 7 календарни дни. Ние не можем за толкова кратко време да се ориентираме по коя мярка от закона бихме могли да кандидатстваме", каза още Роми Василева.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Безработицата във Враца е по- висока с 2% от средната за страната, обяви преди дни директорът на Бюрото по труда, Маргарита Ангелова. При 11,45 пункта в национален мащаб, в община Враца хората без препитание през декември са били 13 на сто от хората в трудоспособна възраст. В областта положението е още по- тежко, тъй като средният процент безработни надвишава 20%. Най- зле е положението в Борован, където по официални данни хората без препитание са близо 50%, следват ги Хайредин с 44%, Криводол- 38% и Бяла Слатина- 36%. В момента в бюрото по труда във Враца се водят на отчет 4 304 безработни. Спрямо месец ноември броят им е намалял с 12, но спрямо месец декември 2011 г. се е увеличил с 873 души. На фона на тази тъжна статистика, звучи оптимистично дейността на общинската управа на Враца, която е осигурила работа на повече от 700 човека през последната година. Заетостта е осигурена по програми, финансирани от Европейския съюз. Неслучайно в средата на януари кметът на Враца Николай Иванов получи от Националното сдружение на общините в република България награда "Човешки ресурси 2012" заради реализираните през миналата година проекти по оперативни програми "Развитие на човешките ресурси" и "Административен капацитет".


"Единият от проектите, по които работи Общината се казва "И аз имам семейство", с разкрити 2 работни места. За приемни родители са одобрени 29 семейства. 2 са проектите по ОП "Развитие на човешките ресурси", които са свързани със социалните услуги в домашна среда. Общината е работодател на 98 души, които предоставят социланта услуга "Личен асистент", разказа заместник- кметът Светлозар Луканов. През 2012 година Общината е подписала договор за безвъзмездна финансова помощ за изпъление на проект "Социални услуги в домашна среда". По него ще се назначат 2- ма души социални работници, 10 лични асистенти, 10 социални асистенти и 15 домашни санитари. По ОП "Развитие на човешките ресурси" от 2011 година са назначени 487 души. Назначените по програмите са били безработни, регистрирани в "Борото по труда".

Един от основните начини за борба срещу безработицата в община Мездра отново е кандидастването по ОП "Човешки ресурси" на Европейския социален фонд. В настоящия момент действащите проекти са 3, като по тях са наети 258 безработни хора. По проект "Подкрепа за достоен живот" рботят 40 лични асистенти, които се грижат за 40 души с трайни увреждания, с месечно възнаграждение от 288 лева. По проект "Нов избор- развитие и реализация" с месечно възнаграждение от 380 лева работят: работник по поддръжка на пътищата– 74 души; градинари– 68; техник екология– 30; спасител при бедствия, аварии и катастрофи– 30; изграждане и ремонт на покривни конструкции– 9. По проект "Помощ в дома" е изградено Звено за предоставяне на социални услуги в домашни условия за хора с частична или пълна невъзможност за самообслужване. В него ще работят 37 безработни лица с почасово заплащане, а именно: 7 социални асистенти– по 2,14 лв. на час; 5 лични асистенти– по 2,30 лв. на час; 25 домашни санитари– по 2,00 лв.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25