Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галя Антова, архитект: "Видин е уникален град"

Отминава ли кризата в архитектурния бранш, с какво се отличават градежите във Видин и какво още може да се направи, за да стане градът по- приветлив и красив? Това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.

Започваме с професията на архитекта, човекът, който гради и измисля бъдещия облик на мястото, още една работа, в която се поема голяма отговорност от хората, които я вършат.

"За да има архитектът работа, трябва да има хора, които строят. Строителството обаче е крайно намаляло в последните години. Професията е престижна и много младежи от Видин са избрали да учат архитектура", разказа арх. Галя Антова, председател на видинската камара на архитектите. За Видин, архитектът казва, че се отличава с уникална и типична архитектурата. Следосвобожденските сгради са подобни, като сданията в друг крайдунавски град- Русе.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Видин е уникален със своите строежи, правени по време на Османската власт. Те са градени от френски инженери, което не се среща в други градове. Уникално е и разположението ни на Дунав както и римският град Бонония, от който е разкрита малка част. Видин не е презастроен, дори има много площи, които са свободни за строителство. Все още може да се строи на терените на бившето поделение в града, в жилищните комплекси "Панония" и "Бонония". Видин разполага и с хубаво озеленяване- градската градина, парковете "Рова", "Владикина бахча" са добре поддържани. Хората се научиха да пазят цветята и храстите в градинките",
доволна е Галя Антова. Природата и нейното екологично използване са последните тенденции в строителството. Все повече се предпочитат проектите, които позволяват да се използват слънцето, вятъра и водата в една сграда. Редица български архитекти са отличени със световни награди за високотехнологични къщи, които сами се водонсабдяват и електрифицират, задържат енергията и я превръщат в светлина. Всичко това изисква и повече средства, които биха могли да се осигурят по национални или европейски програми за многофамилните жилищни сгради, смята Антова. Все пак прогнозите за следващите години са по- малко нови архитектурни проекти и повече реконструкции.

© Снимка: Предоставено от Държавен архив, Видин

"Това е хубава посока, защото много лесно свикнахме да чупим старото и да строим ново. Видин понесе много поражения, тъй като бяха премахнати много стари сгради, които сега оценяваме, като архитектурни паметници. Безвъзвратно се изгуби старият площад, хубави еврейски жилищни сгради в Калето и по ул. "Цар Александър II", която е била входът на града. Добре е някои от старите сгради да бъдат реновирани. Сега е по- лесно за инвеститора да извади строителни книжа за стара сграда, отколкото да започне строителство на гол терен",
обясни архитектът. Интересен пример за екологично строителство в региона ни е къща в Белоградчик, съградена и собственост на архитект от София, който през лятото живее в града на скалите. От собствен терен, мъжът е добил глината, с която е направил тухлите за градежа. Къщата се строи и с дърво, а покривът е изцяло озеленен.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Мечтата пък на един млад архитект от Видин е да доведе до край своя петгодишен проект, както сама го определя- следването си в специалността "Строителство на сгради и съоръжения" в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Любов Жан Иванова завършва тази година висшето си образование и казва, че всеки млад човек с тази професия мечтае за в бъдеще да проектира и построи небостъргач, тунел, прекосяващ океан или по- грандиозен мост:

"За по- големи проекти в страната ни не можем да мислим в тези условия, затова младите се ориентират по- скоро към чужбина, където е възможно това строителство. Хаосът и бюрокращината е най- голямата пречка, с която се сблъскваме в България. Млад човек, излязал току- що от университета го препращат от канцелария в канцелария, което много ни демотивира."

Най- голямата грешка при жилищното ни строителство, според младата архитектка е т. нар. "мутробарок", стил, приписван на грандиозните и лъскави строежи. Любов Иванова е все още оптимист за развитието на облика на Видин. В бъдеще го вижда, като малко китно градче, подобрило живота си от новопостроения Дунав мост 2, по- гостоприемен за младите хора, като им предлага повече работа.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Хубав е градът, но има още какво да се желае, казват видинчани в анкетата на РАДИО ВИДИН за архитектурата на родното ни място:

"Градът е хубав, но е позанемарен. ... Бароковите сгради се нуждаят от боядисване. Зелените площи са красиви, но не се поддържат ... Историческите ни паметници трябва да се грижим по- добре за тях. ... Благоустрояваме града преди всичко заради хората, които живеят в него, а не само за туристите. ... Напоследък се строят детски площадки, което прави добро впечатление. ..."
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14