Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валери Стоичков, археолог: "Северозападът има огромен потенциал за културен туризъм"

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

За Деня на археолога и за двойно повечето пари за археология е темата днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Дейността на археолозите не се свежда само до работата им по разкопки през лятото. След тях, пред археолога се появяват документиране на находките, анализ и датиране, публикации, реставрация и консервация, представяне на находките и подготовка на обектите за посетители, за да станат откритията достояние както на учените, така и на всички, любопитни към археологията. Археолозите си имат и ден- 14 февруари, който се отбелязва у нас от 1970 година по инициатива на тогавашния състав на Националния археологически институт и музей към Българската академия на науките.

През тази година ще бъдат заделени двойно повече пари за археологически проучвания по и около пътищата- 7 милиона лева. Общата сума на всички вложени средства в проучване на културно- историческото ни наследство, което попада в обсега на пътните проекти от 2009 година до края на тази година, ще достигне близо 19 млн. лв. До края на 2013 година ще се копае по път Е- 79, в участъка Мездра- Ботевград.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

      Исторически музей, Враца
"Цифрата е много висока и се радвам, че са ни обърнали внимание. Проблемът е, че когато се работи по инфраструктурните проекти ни се поставя срок. Така разкопките се правят в екстремни условия. Това, което облекчи работата ни е приемането на наредба, която определя какво трябва да се проучва, броя на работниците, сроковете",
обясни археологът от Врачанския исторически музей- ст. н. с. Нарцис Торбов. По отношение на сензациите, в които се превърнаха някои от археологическите разкрития в Созопол, историкът съветва колегите си да бъдат по- внимателни, с това което се обявява:

"Тиражираните сензации преминават границите на държавата ни. Стигна се дотам, че колеги от чужбина ме питат не какво ще открием тази година, а какво ще измислим."

И тази година ще продължат разкопките в древнотракийското селището край прохода "Вратцата", допълни Нарцис Торбов.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Археологията е хуманитарна наука, която изучава и документира миналото по останките от многобройни цивилизации и култури, живели в различни епохи на Земята. Тя обхваща периода от време от първите каменни инструменти отпреди 2,5 милиона години до най-новата епоха.

"Археологията е начин да знаем повече за миналото си. Сигурно звучи стряскащо за някои хора суми като 3 милиона лева за археология или решение да се спре инфраструктурен обект, за да се направят проучвания, но това позволява да се изучи културата на хората, населявали преди нашите земи и да се открие това, което ни свързва с народите в Европа", е мнението на археолога от Лом Валери Стоичков. Според изследователя, в нашия регион има огромен потенциал за развиване на културния туризъм, който не се използва достатъчно:

"Античният град Рациария е едно богатство от световен мащаб. А ние го оставяме на произвола на съдбата. Бях там лятото и се удивих, че въпреки вандалските нашествия на иманяри, които се извършват вече от 25 години, много от нещата там са унищожени, но и много все още съществуват. Тях трябва да ги проучим и експонираме. В Лом, античният Алмус също има още какво да се проучва и да се изложи в градска среда."


Засиленият интерес , който предизвика преди време откритието на т. нар. ломски вампир е показателен за дълбоките традиции при балканските народи, свързани с нечистите сили, смята археологът, според който, останките са от 12- 13 век. За предстоящия празник, изследователят пожелава повече далновидност към културните ни и исторически ценности, които могат да бъдат включени в каузата за възраждането на Северозапада.

Според някои видинчани обаче не е оправдано да се дават повече пари за археология, а според други- проучването на културата и наследството ни може да бъде само от полза за нашия край. Това показва анкета на РАДИО ВИДИН:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"И археология трябва да има, но по- важно е, че хората са гладни. Повече пари трябва да се дават за развитието на земеделието. ... Пътят може да заобиколи, а архелогическите находки трябва да си останат там, където са. Затова е добре, че се отпускат повече пари, за да знаем и помним миналото ни. ... За нашия край е добре да се наблегне на археологическите находки, за да се привлекат туристи."
По публикацията работи: Екип на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14