Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антимово е било Шеф, Хърлец означава геран

В рубриката "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН днес гостуваме в две села от Видинска и Врачанска област.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Село Антимово
, в община Видин, до 1934 година е носело името Шеф. Селският площад преди години събирал всяка неделя и по големите празници жителите и гостите на Антимово. Сега центърът на селото е облагороден, с люлки и нова трибуна, но поради обезлюдаването в Северозапада, липсва оживлението от миналото. Повечето от местните хора са вече пенсионери, а младите както и навсякъде в региона, са по чужбина. Деца се раждат, но по едно на година... Така населението намалява годишно с по 20 жители.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"В селото са останали около 630 души. От тях стотина са на работа в Италия, Испания, Англия, Германия и така успяват да помагат и на близките си. Най-голямата ни болка е безработицата и ниските доходи на работещите"-
разказва дългогодишният кмет на селото Светослав Флоров. И допълва, че когато е седнал на кметския стол през 2003 година е имал 43-ма безработни, които е устроил на работа към кметството по програми за временна заетост. Оплаква се обаче, че миналата година е имал само 6-ма души, наети на работа по мерките за осигуряване на работа. Спомня си също, че преди време имал кметски съвет от 15 души.

Въпреки тежкото финансово положение на община Видин, кметът има с какво да се похвали- успял е да направи ремонт на покрива на кметството, от който е имало нужда от години. Инициативен комитет пък събрал средства за частичен ремонт на покрива на църквата, която е построена през 1861 година.

"Надявам се тази година да успея да баластрирам част от улиците, които не са асфалтирани- те са около 30% от уличната мрежа. Изпратил съм докладна за дейностите до Община Видин. Проблем в селото са и бездомните кучета"- казва Светослав Флоров. И допълва, че с общи усилия се помага на крайно нуждаещите се хора в селото. А гордостта на жителите са читалището и Антимовската духова музика- една от най-добрите и търсените в Северозападна България, хвали се кметът.

Врачанското село Хърлец има вековна история. Името му означава геран, кладенец, бунар. Върху част от землището на населеното място е построена първата на Балканите атомна електроцентрала- АЕЦ Козлодуй, която се намира на 3 км. от центъра на селото. Уличната мрежа в Хърлец е с дължина 30 км. Селото е добре осветено, а уличните лампи се поддържат в добро състояние. Така в Хърлец няма тъмни улици. Това, както и "живата" охрана в селото, до голяма степен спират набезите на крадците. За сигурността на жителите са наети хора по мерки за временна заетост, които през лятото работят като полски пазачи. Кмет на село Хърлец от 23 октомври миналата година е Огнемир Симов:

"Планирам тази година да подменя уличната настилка, където е разбита. Селото е оживено, има няколко търговски обекти."

В село Хърлец живеят 2400 души. Близостта до АЕЦ-а дава възможност на хората да работят както в централата, така и в обслужващите фирми. Осигурено е и постоянно присъствие на лекар.
По публикацията работи: Ани Цекова и Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45