Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антимово е било Шеф, Хърлец означава геран

В рубриката "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН днес гостуваме в две села от Видинска и Врачанска област.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Село Антимово
, в община Видин, до 1934 година е носело името Шеф. Селският площад преди години събирал всяка неделя и по големите празници жителите и гостите на Антимово. Сега центърът на селото е облагороден, с люлки и нова трибуна, но поради обезлюдаването в Северозапада, липсва оживлението от миналото. Повечето от местните хора са вече пенсионери, а младите както и навсякъде в региона, са по чужбина. Деца се раждат, но по едно на година... Така населението намалява годишно с по 20 жители.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"В селото са останали около 630 души. От тях стотина са на работа в Италия, Испания, Англия, Германия и така успяват да помагат и на близките си. Най-голямата ни болка е безработицата и ниските доходи на работещите"-
разказва дългогодишният кмет на селото Светослав Флоров. И допълва, че когато е седнал на кметския стол през 2003 година е имал 43-ма безработни, които е устроил на работа към кметството по програми за временна заетост. Оплаква се обаче, че миналата година е имал само 6-ма души, наети на работа по мерките за осигуряване на работа. Спомня си също, че преди време имал кметски съвет от 15 души.

Въпреки тежкото финансово положение на община Видин, кметът има с какво да се похвали- успял е да направи ремонт на покрива на кметството, от който е имало нужда от години. Инициативен комитет пък събрал средства за частичен ремонт на покрива на църквата, която е построена през 1861 година.

"Надявам се тази година да успея да баластрирам част от улиците, които не са асфалтирани- те са около 30% от уличната мрежа. Изпратил съм докладна за дейностите до Община Видин. Проблем в селото са и бездомните кучета"- казва Светослав Флоров. И допълва, че с общи усилия се помага на крайно нуждаещите се хора в селото. А гордостта на жителите са читалището и Антимовската духова музика- една от най-добрите и търсените в Северозападна България, хвали се кметът.

Врачанското село Хърлец има вековна история. Името му означава геран, кладенец, бунар. Върху част от землището на населеното място е построена първата на Балканите атомна електроцентрала- АЕЦ Козлодуй, която се намира на 3 км. от центъра на селото. Уличната мрежа в Хърлец е с дължина 30 км. Селото е добре осветено, а уличните лампи се поддържат в добро състояние. Така в Хърлец няма тъмни улици. Това, както и "живата" охрана в селото, до голяма степен спират набезите на крадците. За сигурността на жителите са наети хора по мерки за временна заетост, които през лятото работят като полски пазачи. Кмет на село Хърлец от 23 октомври миналата година е Огнемир Симов:

"Планирам тази година да подменя уличната настилка, където е разбита. Селото е оживено, има няколко търговски обекти."

В село Хърлец живеят 2400 души. Близостта до АЕЦ-а дава възможност на хората да работят както в централата, така и в обслужващите фирми. Осигурено е и постоянно присъствие на лекар.
По публикацията работи: Ани Цекова и Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45