Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо се разминават католическият и православният Великден

Тази година католиците ще посрещнат Великден с около един месец по-рано от православните християни. Основната причина за тази голяма разлика във времето е, че православната църква определя датата за празнуване според Юлианския календар, а католическата църква- според Григорианския. И при двете църкви периодът, в който може да се чества Великден, е петседмичен, но за католическата църква този период започва по-рано.

"Отбелязването на Възкресение Христово възниква като правило през 325 година с учредяването на Вселенския събор в Никея. Дотогава християните са преследвани заради вярата си и не е било възможно на една и съща дата да се чества Великден- празникът е отбелязван хаотично. Знаело се е, че Възкресението е станало на 25 март, когато Христос е бил разпънат на кръста и до 325 година се е съблюдавал този момент",
разказа архимандрит Поликарп в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. В Никея е решено празникът да се отбелязва в неделята след първото пролетно пълнолуние.

"Понеже понякога еврейският Великден съвпада, според това правило, с християнския, на Вселенския събор е решено никога да не се отбелязват в един и същи ден. Еврейският календар е лунен, а християните възприемат този на римската империя- слънчевия или Григориански, тъй като именно римляните им дават вече свободата да изповядват религията си. Ако православното пасхално пълнолуние настъпи преди 3 април, то православната църква не го приема за пролетно, и православният Великден се празнува цял месец по-късно от католическия, както тази година. Ако денят е след 2 април и астрономическото пълнолуние се падне в дните неделя, понеделник или вторник православният и католически Великден съвпадат. Ако обаче православното пасхално пълнолуние настъпи след 2 април, а астрономическото пълнолуние е в дните сряда, четвъртък, петък или събота тогава католическият Великден се отбелязва една седмица по-рано от православния. Проблемът е, че православната църква държи на правилото от Никейския събор, а католическата църква прави реформата на календара и гледа кога настъпва астрономическото пълнолуние", обясни архимандрит Поликарп.

След като всички християни по Земята посрещаме Рождество на 25 декември всяка година, то би следвало отново всички християни на един и същи ден да се поздравяваме с "Христос Воскресе!" Защото освен в своята християнска и религиозна същност, Великден е един много хубав пролетен празник. С него се заражда желанието за живот, природата се възражда и хората се надяват на по-добри и по-честити дни. Така или иначе католиците ще празнуват Възкресение Христово или Великден тази неделя, на 31 март. Оказва се, че между католическият и православният Великден има разлики и в традиционното празнуване. Тях ще ги научим от Анюта Каменова, етнограф в Чипровския музей. В Чипровци голяма част от населението на града, до потушаването на Чипровското въстание от 1688 г., изповядва католицизма.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Православните повече обръщат внимание на религиозната част от празника, а при католиците преобладават традиционните вярвания, редом с религиозните обреди. Има разлика в обредните ни хлябове. В тях ние, католиците, слагаме яйца и ги печем след това във фурната. Така се получават великденските краваи. Боядисаните яйца, перашките, както ги наричаме в Северозапада- тях ги носим на кръстника, за да искаме прошка",
разказа Анюта Каменова.

В плевенското село Асеново първите заселници са етнически българи- католици от областта Банат. Хората там вече се подготвят за празника в неделя. Това съобщи Маринела Ангелова от Дружеството на банатските българи в селото:

"В момнента сме в т. нар. постно време. При нас обаче постът не е толкова строг. Той се изразява по-скоро в това да се въздържаме от неща, към които проявяваме пристрастие- като храна, действие и поведение. Подготовката за Великден се състои в боядисването на яйца и правенето на козунаци."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55