Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваньо Костин: "Дърводобивни фирми унищожават поземлени имоти и пътища в Чупрене"

В рубриката "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" днес ще бъдем в две села от видинския регион, където проблемите, характерни за малките населени места не са никак чужди и на местните жители.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

В Чупрене около 300 души са регистрирани в Бюрото по труда. 130 в момента са на работа към Общината, а 170 са без препитание. Очкава се още 60- 70 души да бъдат освободени, съобщи кметът Ваньо Костин:

"Най-съществените проблеми в общината са три. Първият от тях е безработицата в региона. Заради предстоящите избори всичко е на етап "изчакване" и няма никакво движение по оперативните програми. Ще ни се отпуснат работни места по програмите най-вероятно след вота за Народно събрание."

Другият основен проблем в общината са кражбите по селата. В региона има около 800 пустеещи къщи, като в 80-90 процента от тях вече е влизано незаконно, допълва кметът:

"Едни и същи са хората, извършители на дребни кражби, като те остават ненаказани от съда и прокуратурата, заради това, че кражбите са маломерни. Така извършителите остават с чувството, че законът не ги лови и продължават с кражбите. Тъй като явно службите на реда не могат да се справят с проблема, се взе решение на общински съвет да се започнат разговори с частни фирми за охрана. Вероятно до месец време ще постигнем договорка."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Третият основен проблем в Чупрене са дърводобивните фирми, които работят към горското стопанство, допълва Ваньо Костин:

"Унищожени са поземлени имоти, повредени и унищожени са полски и горски пътища. В момента обсъждаме въвеждането на годишна винетна такса за преминаване от дърводобивните фирми."

И от Чупрене отиваме в белоградчишкото с. Салаш. Там основният проблем за хората доскоро е било водоснабдяването, каза Румяна Алексиева, кметски наместник:

© Снимка: Иванка Петрова

"Проблем имахме преди с водоснабдяването през лятото. Решихме върпоса до голяма степен, като подменихме един пожарен кран. Чешмата над селото трябва също да я поправим, защото там спря водата- ще почистим резервоарите, за да потече отново."


Проблем доскоро местните са имали с електрическия кабел от единия трафоспост до другия в населеното място. Заради честите аварии постоянно екипите копаели в центъра на селото. В края на миналата година обаче кабелът е подменен, с което електрозахранването вече е постоянно.

В селото няма аптека, но и за този проблем хората са намерили решение:

"Всеки даде колкото може и събрахме 152 лева, които са оборотни. Всеки понеделник, когато пътувам до общинския център, купувам нужните лекарства", разказа още Румяна Алексиева.

© Снимка: Иванка Петрова

Някога Салаш е било едно от големите населени места на Белоградчишка околия. При преброяването през 1939 г. е имало 1450 жители. Сега там живеят под 200 души. Хората започнали да го напускат към 1960 г. Останали без земята заради кооперирането ѝ. Къщите пустеят, рушат се. Заради изселването, през 1973 г. закрили училището. Преди години то е превърнато в старчески дом. Основната част от хората в селото са пенсионери, младите семейства се броят на пръстите на едната ръка. Но имат женски хор, с който се явяват на фестивали в Белоградчик. Жените пеят като славеи, някои са хористки още от времето на учителя- диригент Тодор Кръчков.

По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45