Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваньо Костин: "Дърводобивни фирми унищожават поземлени имоти и пътища в Чупрене"

В рубриката "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" днес ще бъдем в две села от видинския регион, където проблемите, характерни за малките населени места не са никак чужди и на местните жители.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

В Чупрене около 300 души са регистрирани в Бюрото по труда. 130 в момента са на работа към Общината, а 170 са без препитание. Очкава се още 60- 70 души да бъдат освободени, съобщи кметът Ваньо Костин:

"Най-съществените проблеми в общината са три. Първият от тях е безработицата в региона. Заради предстоящите избори всичко е на етап "изчакване" и няма никакво движение по оперативните програми. Ще ни се отпуснат работни места по програмите най-вероятно след вота за Народно събрание."

Другият основен проблем в общината са кражбите по селата. В региона има около 800 пустеещи къщи, като в 80-90 процента от тях вече е влизано незаконно, допълва кметът:

"Едни и същи са хората, извършители на дребни кражби, като те остават ненаказани от съда и прокуратурата, заради това, че кражбите са маломерни. Така извършителите остават с чувството, че законът не ги лови и продължават с кражбите. Тъй като явно службите на реда не могат да се справят с проблема, се взе решение на общински съвет да се започнат разговори с частни фирми за охрана. Вероятно до месец време ще постигнем договорка."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Третият основен проблем в Чупрене са дърводобивните фирми, които работят към горското стопанство, допълва Ваньо Костин:

"Унищожени са поземлени имоти, повредени и унищожени са полски и горски пътища. В момента обсъждаме въвеждането на годишна винетна такса за преминаване от дърводобивните фирми."

И от Чупрене отиваме в белоградчишкото с. Салаш. Там основният проблем за хората доскоро е било водоснабдяването, каза Румяна Алексиева, кметски наместник:

© Снимка: Иванка Петрова

"Проблем имахме преди с водоснабдяването през лятото. Решихме върпоса до голяма степен, като подменихме един пожарен кран. Чешмата над селото трябва също да я поправим, защото там спря водата- ще почистим резервоарите, за да потече отново."


Проблем доскоро местните са имали с електрическия кабел от единия трафоспост до другия в населеното място. Заради честите аварии постоянно екипите копаели в центъра на селото. В края на миналата година обаче кабелът е подменен, с което електрозахранването вече е постоянно.

В селото няма аптека, но и за този проблем хората са намерили решение:

"Всеки даде колкото може и събрахме 152 лева, които са оборотни. Всеки понеделник, когато пътувам до общинския център, купувам нужните лекарства", разказа още Румяна Алексиева.

© Снимка: Иванка Петрова

Някога Салаш е било едно от големите населени места на Белоградчишка околия. При преброяването през 1939 г. е имало 1450 жители. Сега там живеят под 200 души. Хората започнали да го напускат към 1960 г. Останали без земята заради кооперирането ѝ. Къщите пустеят, рушат се. Заради изселването, през 1973 г. закрили училището. Преди години то е превърнато в старчески дом. Основната част от хората в селото са пенсионери, младите семейства се броят на пръстите на едната ръка. Но имат женски хор, с който се явяват на фестивали в Белоградчик. Жените пеят като славеи, някои са хористки още от времето на учителя- диригент Тодор Кръчков.

По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55