Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваньо Костин: "Дърводобивни фирми унищожават поземлени имоти и пътища в Чупрене"

В рубриката "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" днес ще бъдем в две села от видинския регион, където проблемите, характерни за малките населени места не са никак чужди и на местните жители.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

В Чупрене около 300 души са регистрирани в Бюрото по труда. 130 в момента са на работа към Общината, а 170 са без препитание. Очкава се още 60- 70 души да бъдат освободени, съобщи кметът Ваньо Костин:

"Най-съществените проблеми в общината са три. Първият от тях е безработицата в региона. Заради предстоящите избори всичко е на етап "изчакване" и няма никакво движение по оперативните програми. Ще ни се отпуснат работни места по програмите най-вероятно след вота за Народно събрание."

Другият основен проблем в общината са кражбите по селата. В региона има около 800 пустеещи къщи, като в 80-90 процента от тях вече е влизано незаконно, допълва кметът:

"Едни и същи са хората, извършители на дребни кражби, като те остават ненаказани от съда и прокуратурата, заради това, че кражбите са маломерни. Така извършителите остават с чувството, че законът не ги лови и продължават с кражбите. Тъй като явно службите на реда не могат да се справят с проблема, се взе решение на общински съвет да се започнат разговори с частни фирми за охрана. Вероятно до месец време ще постигнем договорка."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Третият основен проблем в Чупрене са дърводобивните фирми, които работят към горското стопанство, допълва Ваньо Костин:

"Унищожени са поземлени имоти, повредени и унищожени са полски и горски пътища. В момента обсъждаме въвеждането на годишна винетна такса за преминаване от дърводобивните фирми."

И от Чупрене отиваме в белоградчишкото с. Салаш. Там основният проблем за хората доскоро е било водоснабдяването, каза Румяна Алексиева, кметски наместник:

© Снимка: Иванка Петрова

"Проблем имахме преди с водоснабдяването през лятото. Решихме върпоса до голяма степен, като подменихме един пожарен кран. Чешмата над селото трябва също да я поправим, защото там спря водата- ще почистим резервоарите, за да потече отново."


Проблем доскоро местните са имали с електрическия кабел от единия трафоспост до другия в населеното място. Заради честите аварии постоянно екипите копаели в центъра на селото. В края на миналата година обаче кабелът е подменен, с което електрозахранването вече е постоянно.

В селото няма аптека, но и за този проблем хората са намерили решение:

"Всеки даде колкото може и събрахме 152 лева, които са оборотни. Всеки понеделник, когато пътувам до общинския център, купувам нужните лекарства", разказа още Румяна Алексиева.

© Снимка: Иванка Петрова

Някога Салаш е било едно от големите населени места на Белоградчишка околия. При преброяването през 1939 г. е имало 1450 жители. Сега там живеят под 200 души. Хората започнали да го напускат към 1960 г. Останали без земята заради кооперирането ѝ. Къщите пустеят, рушат се. Заради изселването, през 1973 г. закрили училището. Преди години то е превърнато в старчески дом. Основната част от хората в селото са пенсионери, младите семейства се броят на пръстите на едната ръка. Но имат женски хор, с който се явяват на фестивали в Белоградчик. Жените пеят като славеи, някои са хористки още от времето на учителя- диригент Тодор Кръчков.

По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00