Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Верка Монова: "Състоянието на горските ни масиви е плачевно"

Битката за българската гора, която заема една трета от територията на държавата, продължава- от една страна срещу все по-наглите бракониери, от друга- срещу съмнителни икономически интереси, нерядко маскирани зад благородни каузи.

© Снимка: Светослав Цветанов

"Гората и ние", това е мотото, под което тази година от 1 до 7 април отбелязваме "Седмицата на гората". В рамките на инициативата общинското дружество "Комунални дейности" в Берковица ще извърши пролетното залесяване, предаде сътрудникът на РАДИО ВИДИН Петя Генова. 30 дръвчета ще бъдат засадени по алеи и паркове в града- кипариси, кедър, чинари, предоставени от Държавното горско стопанство (ДГС) в Берковица. Как ще бъде отбелязана "Седмицата на гората" там разказа директорът на Регионалната дирекция на горите (РДГ) инж. Сашо Каменов:

"За отбелязване на инициативата в Берковица организирахме конкурс за рисунки на деца на тема "Обичам природата. И аз участвам" и Ден на отворените врати. Ученици ще посетят и горския разсадник, където ще се запознаят с производството на фиданки, с главните дървесни видове за залесяване и гиржите, които лесовъдите полагат за тях. За Деня на Земята, на 22 април ще залесяваме отново с деца и ученици от детските и учебни заведения."

Дирекцията е подписала договор за изпъление на проект за опазване, поддържане и възстановяване на крайречни смесени гори. Проектът ще се изпълнява по поречието на река Дунав, на територията на ДГС- Оряхово и Лом.
За промените в Закон за горите, който бе приет през април на 2011 година, инж. Сашо Каменов казва, че дава възможност за по-добър контрол върху служителите в горските стопанства.
 
"Законът раздели стопанисването от контрола на горите. За съжаление се допускат пропуски от наши бивши служители, каквито са директорите на териториалните поделения на горските стопанства, техните заместници и други лесовъди. С тях преди бяхме в една система. Сега отново сме в една и съща структура, но в различни направления. И това, което не можеше преди да се прави, сега се случва- ние да наказваме нашите служители за това, че са допуснали пропуски и дейности в разрез със закона", допълни директорът на РДГ- Берковица.

В Белоградчик вече 111 години има горско стопанство. Сега то е териториално поделение на Северозападното държавно предпиятие, което се създаде с новия Закон за горите.

"Това, което беше първоначално изключено от дейността ни се оказа, че носи негативи по отношение на законното стопанисване на горите. Бракониерската сеч бе масова и това доведе до промяната в закона"- така Мая Костова, директор на Държавното горско стопанство в Белоградчик (ДГС) коментира пред сътрудника ни Иванка Петрова законовите промени, с които на териториалните служби се прехвърли задължението да охраняват държавните имоти и частните, които са до 20 дка.

"Когато охраната на имотите бе поверена на собствениците, тогава се извърши много бракониерска сеч от неизвестни за нас нарушители. Тъй като собствениците нямат възможност и средства да охраняват горите си, това бе поверено на горските стопанства", допълни Мая Костова.

Дискусии по наболелите теми на гората ще се проведат утре в Берковица. Там се организира информационна среща "Зелена Акдемия", на която са поканени и жителите на региона. По време на инициативата ще се обсъждат проблемите при опазването на гората. Домакин на срещата ще бъде берковската Лесотехническа професионална гимназия. Началото е в 10 часа.

"Зелената академия е първа по рода си в Северозападна България. Поканени за участие са биопроизводители, овощари и частни горовладелци от Берковица, Монтана и Вършец. Лектори от Лесотехническия университет, Министерството на земеделието и горите и от други институции ще представят лекции в областите горско стопанство и околна среда, планинско животновъдство и земеделие, овощни и ягодоплодни култури, дом, градина, туризъм", обяви директорът на гимназията в Берковица Христина Христова.

Преди месец в Евросъюза влезе в сила закон, с който се забранява търговията с незаконно сечен дървен материал, като мярка в борбата с обезлесяването и затоплянето на климата. Под заплахата от санкции, нормата задължава производителите и търговците, които за първи път пласират на европейския пазар дърво или негови производни като мебели, дърва за отопление или за производство на хартия, да доказват, че този материал е добит от законна сеч. Търговците, които купуват или продават дървен материал, вече намиращ се на пазара, трябва да по в регистър своите снабдители или клиенти, за да докажат законния му произход.
 
Във видинското село Бела Рада обаче незаконната сеч продължава със страшна сила, каза Верка Монова, кмет на Бела Рада:

"Меко казано, състоянието на гроските ни масиви е плачевно. Докато не се разшири дейността на горската полиция и да се конфискува живата тяга, превозните средства и машините за рязане на дървета- нещата няма да се оправят. Глобите, които се налагат не вършат работа, защото санкцията е символична- 50-100 лева, която бракониерите после си я заработват. Всеки ден се сече. Държавата трябва да се намеси, за да регулира дейността на фирмите, които са получили позволителни за дърводобив, защото е настъпил хаос. Имам чувството, че има някаква обвързаност и никой на никого не може да търси сметка."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00