Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Витко Витков: "Съдиха ме, защото Асен Балкански беше в квартирата ми"

11 април е Международен ден на бившите политзатворници и концлагеристи, и на пострадалите от фашизма и войната. На 11 април 1945 година, при настъплението на американската армия в Тюрингия, лагеристи от Бухенвалд нападат стражевите кули и предизвикват бягството на германските войници. В същия ден американски части освобождават лагера. През Бухенвалд са преминали над 240 хиляди концлагеристи, умъртвени са над 56 хиляди души- немски комунисти, социалдемократи и представители на антифашистките сили от целия свят. През 1958 година там е открит величествен мемориален комплекс в памет на загиналите в лагера на смъртта.

Витко Витков от видинското село Макреш е бивш политзатворник. Роден е през 1924 година. Описва живота си в книга- "Живот през жаравата", но казва, че:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Книгата на живота ми остава недописана. Както и на всеки човек, няма значение дали се е осмелил да изложи на показ преживяното, или го носи скътано в душата си."

Витко Витков е съден заради партизанина Асен Балкански:

"Съден съм, защото Асен Балкански е бил 20 дни при мен в квартирата, докато беше болен от остър ставен ревматизъм. Ходеше с два басутна, краката не ги повдигаше. Боян Чонос го беше настанил в квартирата, докато бях на панаир в Макреш. Така го заварих, без да знам, че в квартирата ми има партизанин. Това се случи през 1942 година."

 
Убитите партизани във Видинско са 17, политзатворниците са били около 260 души, като в това число не са включени концлагеристите, разказва мъжът:

"Следствието по моя случай продължи 52-53 дни. Четири пъти са ме извличали като парцал. И не от героизъм не съм признал за Асен Балкански, а от страх."

В днешно време Витко Витков е подел инициативата за преместването на костите на Асен Балкански от сръбското село Топли дол в Чупрене, където родният му дом е превърнат в музей.

"Така хората, които отиват да посетят дома му, ще могат да се поклонят и на гроба му", добавя бившият полизатворник.

И историята на Белоградчишко е осеяна с имената на родолюбиви българи, дали живота си за свободата и по-добрия мирен живот на родния край. Това разказа сътрудникът ни в града на скалите Иванка Петрова.
 
През 1938 година Георги Георгиев и Трифон Стоянов от Белоградчик, заедно с Живко Пешев от с.Салаш са интернирани в Несебър.
  

© Снимка: РАДИО ВИДИН

      Денят бе почетен и от видинчани, които днес положиха цветя пред паметника на Боян Чонос.
А в периода от 1941 до 1944 година Йордан Иванов, Стоян Стоянов и Трифон Найденов от Белоградчик, както и Борис Димитров от с.Праужда, Живко Пешев и Тасо Кръстев от с.Салаш, Еленко Пекачев от с.Стакевци, Мито Живков и Тодор Тодоров от с.Боровица са затворени в концлагера в Еникьой.
 
Много интересна е съдбата на Александър Миленков от с.Чупрене, който през 1936 година заминава доброволец в Испания, където участва в боевете при Мадрид и на Южния фронт. А през 1939 година попада във френски концлагер. След завръщането си в България- през 1941 година, Александър Миленков е затворен в лагера в Еникьой.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00