Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да разпознаваме истинския мед

Оказва се, че в някои магазини у нас се продава фалшив мед, за което писаха преди дни печатни медии. Как можем да различим фалшивия мед от истинския и защо месец май ще бъде важен за пчелите- за това разговаряхме с Иван Матеев, председател на Областния браншови пчеларски съюз във Видин:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Медът в магазинната мрежа не е чист и винаги има примеси. Затова според Българския държавен стандарт тези продукти не отговарят на понятието "мед". Медът е чист, когато в него има примеси от рода на глюкоза, фруктоза, захароза и подобни. Такъв продукт се квалифицира като "мед с примеси". Потребителят трябва да чете дребния шрифт на буркана в магазина."


Месец май е важен за пчеларите, защото тогава пчелното семейство постига максималното си развитие, казва още Иван Матеев:

"През този месец в региона цъфтят акациите, от които се добива един от най-хубавите медове. Пчеларите, които желаят да увеличат пчелните си семейства, обикновено след добиването на акациевия мед правят изкуствено развъждане на пчелите или т. нар. пчелни отводки."

Купуват ли си мед, различават ли кой е фалшив и кой е истински пчелен продукт, това попитахме видинчани в анкета:

"Не ми стигат парите, за да си купувам мед. ... Не мога да различа истинския от фалшивия мед. ... Ям качествен мед, който си купувам от местен производител. Аз съм агроном и искам да кажа, че най-голяма вреда нанасят тези агрономи по растителна защита, които искат да изпълнят плана на някои предприятия и пръскат с пестициди без да предупреждават пчеларите. Тези специалисти трябва да носят отговорност..."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

В Мездра пчеларското дружество обединява около 50 пчелари от града и общината, които въпреки заболяванията на пчелите в последните години, не се отказват от любимата си професия. Това предаде сътрудникът ни Петко Котларски. Доайен на дружеството е 78-годишният Васил Георгиев-Кожухаря, наричан от колегите си "царя на пчелите", който отглежда 150 кошери и не пропуска нито едно изложение. Най-млад пък сред пчеларите е Калин Николов на 26 години. От вече 10 години поред около празника на пчеларите "Св. Харалампий" членовете на дружество "Нектар", заедно със служба "Земеделие" и Община Мездра организират свое изложение в центъра на града. На него производителите предлагат на хората, обикновено с отстъпка, няколко вида мед- липов, акациев, билков и манов, който е най-търсен от купувачите. Освен мед се предлагат и пчелни продукти- прополис, клей, восък и пчелен прашец. Разнообразието на мед е голямо, тъй като кошери се гледат както в Балкана (например в селата Веслеца и Лик), така и в равните части на община Мездра. Според председателя на дружеството Иван Братинов екологичният добив и нивото на всички произведени в региона пчелни продукти са гарантирани. Неговата мечта е държавата да промени своята политика и да субсидира производителите според броя на кошерите.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06