Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Велики четвъртък в Градец се ходи на гробището и се разнася за починалите

Великден е денят, в който цялата християнска общност празнува Възкресението Христово. На Великден се обличат нови дрехи, ходи се на църква и се похапва агнешко. Светът е по-добър и по-светъл. И като всеки празник, Великден има своите традиционни повели. Празнува се три дни (събота, неделя и понеделник), а на Разпети петък не се работи. Традицията повелява- Великден е време за душевно пречистване и благодат. По стар обичай, великденските яйца се боядисват рано сутрин на Велики четвъртък или следобед на Велика събота. За празника се месят обредни хлябове. Какви са традициите, които се спазват и до ден днешен във видинското село Градец, разказа в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН секретарят на читалището Пролет Борисова:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"На Велики четвъртък жените ходят рано на гробища и разнасят. Това е първото голямо разнасяне през пролетта и първото голямо посещение на гробищата. Последното ходене на гръчани там е на голямата Архангелова задушница, преди 8 ноември."

Преди Велики четвъртък, хората почистват гробовете, където по-късно се срещат, за да си разнесат.

"За това разнасяне на Велики четвъртък в Градец се казваше едно време, че жените тази нощ не спят. Защото буквално още от около 3 часа се тръгваше за гробищата. Като предварително жените отиват да си пуснат водата на реката. Това ходене в момента почти не се извършва, защото всяко семейство има геран и там се пуска водата."

Това е ритуал, при който кратуна се прерязва отгоре и в нея се слагат по три свещички. След това кратунката се пуска по вода.
"...за да занесе светлината в отвъдното, при нашите близки, за да се видим", разказва още секретарят на читалището. След като разлеят вода, че "да се намери на починалите", жените тръгват за гробището. Предварително, в сряда вечерта, те са омесили своите "пускурици", сварили са житото, приготвили са пакети за разнасянето- с орехи, ябълки, което е останало от зимата и задължително постни сладки, "за да се подслади живота и на едните и на другите". Към 9-10 часа приключва разнасянето и жените се прибират у дома. Следобед се започва и първото боядисване на яйцата.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Вечерта на Велики четвъртък и Разпети петък задължително се посещава църквата. Тогава се прави и обиколката на храма. В Градец за последен път на мъртвите се разнася в събота следобед. Тогава се отива на гробищата, носят се вече перашките, козунак и отново сладки. Ако домакинята е приготвила, се разнасят и колачета." 

В неделя, когато е настъпило Възкресението, в Градец вече се разнася за здраве. На този ден, до обяд, поне в три къщи всяка домакиня разнася от това, което е приготвила за великденската трапеза, разказа още Пролет Борисова. А на втория ден от Великден, по традиция, хората от Градец отиват до близкия Алботински скален манастир, където се правят събори и се вият хора за възпоменание на мъртвите.
По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56