Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Като в стар занаятчийски дюкян

Регионална занаятчийска камара Видин откри в МОЛ Видин четвъртата си изложба-базар. На нея са представени ръчно изработени произведения на видински майстори. Изложени са произведения от дърворезба, везбарство, ножарство, изработени бижута, гобленарство, изработени пана и предмети от еко-материали.

"Една част от авторите притежават майсторски свидетелства и доказана квалификация, както и други млади автори, които не са участвали до сега. На тях даваме шанс да се покажат и да ги спечелим за каузата на видинското занайатчийство"-
обясни председателят на занаятчийската камара инж. Стоян Иванов.

В изложбата са включени продукциите на трима дърворезбари, една везбарка, един автор, който изработва пана от естествени материали, нов майстор- гобленар, майстор- ножар, една иконописка, един ювелир и други.

"Еко продукцията в изложбата е представена от Емилия Еленкова от Долни Лом, която използва за своите творби семена от леща, сусам, маково семе, люцерна, боб и меш. Подходящи са за декорации на кухни, има магнити за хладилник, пана за стена, часовници"- разказа още инж. Стоян Иванов.

На базара могат да бъдат видяни и картини на Дунав мост 2, изработени от дърво. Те са част от творчеството на двама дърворезбари, участници в изложението.

"Дунав мост 2 сега е една актуална тема. Неговото предстоящо откриване поражда интерес и това е причината нашите дърворезбари да го пресъздават в момента"- каза Стоян Иванов.

Едно от интересните предложения, включени в изложбата-базар, са кошнички, изработени от вестници. Техен майстор е фейсбук откритието Натали Александрова, която за пръв път участва със своя продукция.

Ножарството
също е включено в базара, въпреки слабия интерес на майсторите в тази област. Този традиционен български занаят привлича най-вече мъжете и особено ловците и рибарите. Според председателя на занаятчийте във Видин, всеки мъж би искал да притежава нож, който да е авторска работа, дръжката му да е направена от кост, да бъде със стоманено острие и всичко това да бъде поставено в една красива кания от майстор.

"Бижутата, които сме изложили са на авторката ни Асет Колоева, която по професия е фризьор. Тя работи само с вносни, специални материали с полу-скъпоценни камъни и японски мъниста, които никога не губят цвета си и имат изключителна ценност"-
разказа за ювелира в изложбата инж. Иванов.

Базарът ще продължи до 25 май. На Петровден, официалния празник на занаятчийството, Регионалната камара ще представи още една изложба, в която ще бъдат поканени гости и занаятчий от цялата страна. В нея ще бъдат включени автори на "карвинг", нов занаят за изработване на цветя и фигури от хранителни продукти.
По публикацията работи: Лора Русинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11