Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плажовете във Видинско и Калафат- прилики и разлики

И това лято къпането в река Дунав е забранено. Причината- замърсените води. Всеки може да ползва плажовете по поречието на реката, но на тях няма и няма да има спасители и медицински лица. Ако някой реши да влиза във водата, е на негова отговорност.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Забраната за ползване на къпалните места бе издадена на 27 май от областния управител тогава Цветан Асенов. С нея се забранява ползването на водните площи на градски плаж "Баба Вида" във Видин и на плажовете в гр. Дунавци и селата Антимово, Гомотарци, Кошава, Сланотрън, Кутово, Връв, Флорентин, Ново село, Ясен, Симеоново, Ботево, Арчар, Куделин, както и всички други водни площи по поречието на р. Дунав на територията на област Видин. Мотивите за забраната са свързани с получено в Областната администрация становище от Регионалната здравна инспекция, според което водите на реката са с трайно неподходящи качества и няма възможност те да бъдат променени с мерки, взети само от българските власти. Един от най- големите плажове край брега на река Дунав във Видинско е на този на село Ботево. Забраната се спазва от жителите на селото, но не и от тези, които идват от други места, каза пред Лилия Димитрова кметът Петър Петров:

"Нашата крайбрежна ивица има удобно място за риболов и плаж и винаги, когато има трагичен инцидент, то е с човек от друго населено място. Те не познават терена, който крие опасности."

Кметовете на населените места по поречието на реката трябваше да заявят в здравната инспекция, преди откриването на къпалния сезон, че искат да обособят водни площи за къпане. Среща по темата се е провела преди време с кметовете, каза при разговор с Анжела Каменова кметът на село Кошава Галина Николова.

"Бяхме викнати в областта, преди изборите беше. Дебатирахме това, че няма да има отпуснати бройки за спасители на плажа и всички трябва да поставим табели, че къпането е забранено, защото водата не позволява да се използва за къпане. Въпреки това, особено в Кошава винаги идват много хора на плажа."

Заради трайно влошените качества на водата, не могат да се обособяват места за къпане по река Дунав, каза за РАДИО ВИДИН д-р Гергана Джамбова, директор на Регионалната здравна инспекция във Видин, непосредствено след въвеждането на забраната:

"Съгласно наредба номер пет, кметовете могат да определят територии, които да бъдат определени като места за къпане. Това става с техни заповеди, но само след като предварително бъдат изследвани водите в определените места за къпане. До този момент нямаме заявени такива искания от страна на кметовете."

© Снимка: Йорданка Герасимова

Факт е обаче, че и това лято, както и всяко друго, видинчани няма да спазят забраната и ще се къпят по плажовете без спасители и без медицински лица. Сътрудникът ни Биляна Борисова провери какво е състоянието на видинския градски плаж край крепостта "Баба Вида" и го съпостави с този на румънския град Калафат в средата на лятото.

Как се грижат в съседния град за плажа си и сигурността на хората, които го посещават, ходят ли българи там и как според видинчани може да се реши проблема у нас- ще научите от звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00