Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плажовете във Видинско и Калафат- прилики и разлики

И това лято къпането в река Дунав е забранено. Причината- замърсените води. Всеки може да ползва плажовете по поречието на реката, но на тях няма и няма да има спасители и медицински лица. Ако някой реши да влиза във водата, е на негова отговорност.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Забраната за ползване на къпалните места бе издадена на 27 май от областния управител тогава Цветан Асенов. С нея се забранява ползването на водните площи на градски плаж "Баба Вида" във Видин и на плажовете в гр. Дунавци и селата Антимово, Гомотарци, Кошава, Сланотрън, Кутово, Връв, Флорентин, Ново село, Ясен, Симеоново, Ботево, Арчар, Куделин, както и всички други водни площи по поречието на р. Дунав на територията на област Видин. Мотивите за забраната са свързани с получено в Областната администрация становище от Регионалната здравна инспекция, според което водите на реката са с трайно неподходящи качества и няма възможност те да бъдат променени с мерки, взети само от българските власти. Един от най- големите плажове край брега на река Дунав във Видинско е на този на село Ботево. Забраната се спазва от жителите на селото, но не и от тези, които идват от други места, каза пред Лилия Димитрова кметът Петър Петров:

"Нашата крайбрежна ивица има удобно място за риболов и плаж и винаги, когато има трагичен инцидент, то е с човек от друго населено място. Те не познават терена, който крие опасности."

Кметовете на населените места по поречието на реката трябваше да заявят в здравната инспекция, преди откриването на къпалния сезон, че искат да обособят водни площи за къпане. Среща по темата се е провела преди време с кметовете, каза при разговор с Анжела Каменова кметът на село Кошава Галина Николова.

"Бяхме викнати в областта, преди изборите беше. Дебатирахме това, че няма да има отпуснати бройки за спасители на плажа и всички трябва да поставим табели, че къпането е забранено, защото водата не позволява да се използва за къпане. Въпреки това, особено в Кошава винаги идват много хора на плажа."

Заради трайно влошените качества на водата, не могат да се обособяват места за къпане по река Дунав, каза за РАДИО ВИДИН д-р Гергана Джамбова, директор на Регионалната здравна инспекция във Видин, непосредствено след въвеждането на забраната:

"Съгласно наредба номер пет, кметовете могат да определят територии, които да бъдат определени като места за къпане. Това става с техни заповеди, но само след като предварително бъдат изследвани водите в определените места за къпане. До този момент нямаме заявени такива искания от страна на кметовете."

© Снимка: Йорданка Герасимова

Факт е обаче, че и това лято, както и всяко друго, видинчани няма да спазят забраната и ще се къпят по плажовете без спасители и без медицински лица. Сътрудникът ни Биляна Борисова провери какво е състоянието на видинския градски плаж край крепостта "Баба Вида" и го съпостави с този на румънския град Калафат в средата на лятото.

Как се грижат в съседния град за плажа си и сигурността на хората, които го посещават, ходят ли българи там и как според видинчани може да се реши проблема у нас- ще научите от звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00