Във врачанското село Бели Ивор започва изграждане на нова административна сграда. На мястото на старата постройка, в която някога е бил ОФ-клуба, ще се помещават кметство, читалище, библиотека и здравна служба. Строежът се подпомага от местния циментов завод, ръководството на който не еднократно е осигурявало и други придобивки за местното население. В "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметът на селото Кирил Илиев, разказа, че строежът ще коства около 900 000 лв.
"След като съборихме тази временна постройка, правена преди повече от 40 години, ще изградим нова. Сегашната сграда, в която се помещава кметството е стара, нефункционална. След като стане готова новата, ще решим всички проблеми на обществените организации- здравната служба, поща, кметство, пенсионерски клуб, всичко ще бъде на едно място. Жестът на ръководството на завода да ни помагат е много важен, защото въпреки кризата, която се усеща и при тях, те продължават да ни помагат. Осигуряват и заетост на местните хора, ще ни помогнат да ремонтираме главния път в селото. Тук от 23 години улица не е правена"- разказа кметът Кирил Илиев. По думите му, голяма е вероятността да започне изграждането на пречиствателна станция за отпадни води.
"Това е съвместно с една немска фирма, от която няколко пъти идваха, оглеждаха терена, поканиха кмета на Враца Николай Иванов, разговаряха. Сега пречиствателни станции и канализационни системи се правеха само на населени места над 10 000 души. Сега има възможност и селища от 1000 до 2000 души да изградят такава система. Трябва обаче да се намери решение как пречиствателните съоръжения да се разположат в частни терени. Надявам се догодина да започне изграждането и на тази пречиствателна станция."
Жителите на селото също са доволни от модерния си парк, подарен им от ръководството на завода преди две години. Пред Йорданка Герасимова разказаха, че в селото кипи живот, имат си и певческа група. Проблем, обаче, се оказва горенето на отпадъци в пещите на циментовия завод.
"Горе изгарят боклуците на София в нашата пещ, сега направиха и депо, в което директно се гори. Понякога миризмата се усеща много. Те от инспекцията по околна среда правят замервания, не откриват отклонения от нормите, но миризмата улавя ли се? За щастие поне вече няма запрашаване- едно време керемидите по покривите бяха бели, но сега е по-друго, по голямата част от праха се улавя."
В Бели Извор имат и модерна детска площадка, отново направена с финансовата подкрепа на местното предприятие, красив парк и паметник на загиналите във войните. В сградата на някогашното училище сега се помещава читалището и библиотеката. На 16,17 и 18 август предстои провеждането на празник, наречен "Бели нощи". Той се организира от читалището, поканени са самодейни състави, със специалното участие на оркестър "Пловдив".
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..