Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законна ли е таксата за задължителната предучилищна подготовка?

Законна ли е таксата за децата, които посещават задължителна предучилищна подготовка- логичен въпрос, след като стана ясно, че вече има прецедент- Ангел Трайков от Шумен е осъдил Община Шумен на първа инстанция за неправомерно събиране на такси за предучилищна подготовка.
 
"Този спор има вече около две годишна история. С решение на Общинския съвет тогава бе въведена такса за децата, посещаващи задължителна предучилищна подготовка"- припомня Ангел Трайков, с когото разговаря Ани Цекова.
 
Оказва се, че в много общини в страната масово се въвеждат такси за предучилищна подготовка. Разликите идват при определяне на размера, който се изчислява по "индивидуални" схеми- в зависимост от това групите в детските градини ли са или в училищата. Потърсихме позицията на Община Видин, за да научим как стоят нещата в Северозападния район на страната.
 
"Учебниците и учебните помагала са безплатни и се доставят на учебните заведения с целеви средства, отпуснати от държавния бюджет. Родителите имат право да запишат децата си или в подготвителна група, или в определено учебно заведение, или в детска градина. Оттук се поражда и разликата, защото когато детето е в детска градина, се заплаща по един лев и 70 ст. на ден. В тази сума е включена и храната на детето"- обясни парадокса Емилия Николова, директор дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Видин.
Проверихме как стоят нещата и в една от по-малките общини на територията на Северозападна България- Община Борован, като потърсихме за коментар кмета на общината Десислава Тодорова.
 
"Таксите за детските градини се формират на база Наредба №6 за определянето и администрирането на местните такси, цени и услуги на територията на община Борован, приета от Общинския съвет на Борован. Също с решение на ОбС, за децата в групите за задължителна предучилищна подготовка таксата е 50%"- обясни Десислава Тодорова.
 
Дали не сме свидетели на поредния български парадокс? Ако не запишеш детето си на задължителна предучилищна подготовка, си застрашен от парична глоба, която е от 200 до 500 лв., при първо нарушение. А запишеш ли малчугана на ранно училище- плащаш такса. И в двата случая плащаш... Абсурд или реалност е това? Търсете правата си в съда- май е единственият адекватен съвет, казват препатили.
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45