Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сами ли сме във Вселената?

Всяка година от 4 до 10 октомври се отбелязва Световната седмица на Космоса. Началото на тази традиция е поставено още в самия край на миналото хилядолетие, с резолюция на Общото събрание на ООН, приета на 6 декември 1999 година. Седмицата е обявена за празнична в чест на приноса на космическата наука и технология за подобряването на условията на живот на Земята. Датата 4 октомври съвсем не е случайно подбрана. С нея отбелязваме началото на космическата ера, тъй като на тази дата през далечната 1957 година СССР изтрелва първия изкуствен спътник, наречен "Спутник-1" и така се слага началото на т.н. "космическа надпревара" между САЩ и Съветския съюз.

"Винаги си струва човек да се занимава с астрономия, защото Космосът е единственото нещо, което остава пред човечеството да бъде овладяно. Това на практика ни показва кои сме ние, какво правим и защо сме на този свят", каза в "Посоките на делника" д-р Никола Петров, помощник директор на Националната Астрономическа Обсерватория в Рожен.

Сами ли сме във Вселената и можем ли да говорим за наличие на живот в Слънчевата система, питам д-р Никола Петров, който е категоричен:

"До две-три години ще може да се говори категорично за наличие на живот дори и в Слънчевата система, под формата на различни микроорганизми. Този факт говори категорично за това, че не сме сами във Вселената."

Седмицата на Космоса завършва на 10 октомври, когато е подписването на т.н. "Договор за Космоса", чието официалното наименование е "Договор за принципите, които регулират дейността на държавите по изследването и използването на космическото пространство, включително Луната и другите небесни тела". Документът е подписан на 10 октомври 1967 година, първоначално от САЩ, Великобритания и Съветския съюз, а по-късно е подписан и ратифициран от над 100 държави, сред които и България.
 
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06