Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За и против публично-частното партньорство между граждани и община

Благодарение на малките граждански инициативи, в някои населени места предприемчиви хора, които обичат красотата и реда, успяват да облагородят междублоковите пространства, като засадят цветни лехи, изградят детски площадки или беседки. Колко полезно е това публично-частно партньорство- това проверихме в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН днес.
 
От 2008 година в Монтана работи специална програма за публично-частно партньорство между хората и общината. Всяка година в бюджета се заделят средства, с които се финансират граждански проекти за облагородяване на малки райони.

Публично-частното партньорство между хората и Общината е една от най-успешните инициативи през последните 4 години- категорични са от местната управа. Така ли е и сега, 5 години по-късно от старта на инициативата и защо спряха временно изпълнението на програмата- питаме кмета на Монтана Златко Живков:
 
"Това е една от програмите, която се приема с огромен интерес от гражданите. В последната година обаче бяхме принудени да намалим темпото в нейното изпълнение, заради съфинансирането със собствени средства на Общината по много други проекти по оперативните програми. В момента Общината работи по над 30 проекта. Понеже тяхната бройка се увеличи, и затова по-внимателно претегляме изпълнението на бюджета в тази част. Програмата за публично-частно партньорство ще бъде в намеренията и бюджета на Общината и за следващата година. Надявам се рамката, която ще внесе финансовият министър в Народното събрание, да бъде по-добра за местната власт, за да даде възможност за повече такива инициативи"- категоричен е кметът на Монтана.
 
"Малки граждански инициативи" е проект на Общински съвет Враца, който се изпълнява за седма година. По него се отпускат средства в размер до 3 000 лева на проект на инициативни комитети и управителни съвети на етажната собственост, които искат да облагородят градската среда. Средствата са за материалите, необходими за изпълнението на проектите, а трудът е доброволен.
Общинският съветник от Земеделски народен съюз Пламен Ганецовски обаче се закани, че някои обекти от програмата трябва да бъдат съборени, тъй като са незаконни. Сенаторът постави въпроса на последната сесия на местния парламент, но тогава идеята му да се спре изпълнението на тазгодишните разработки не срещна разбирането на колегите му, а с гласовете на мнозинството акцията беше временно прекратена. Пламен Ганецовски е категоричен, че ще продължи да се бори в доказването на тезата си, и ще внесе още на следващото заседание на Общинския съвет актуален въпрос към кмета Николай Иванов. Твърдението на Ганецовски е, че малките граждански инициативи нарушават местните разпоредби, тъй като се издигат барачки и беседки върху терени, които са общинска собственост, без да е взет под внимание градоустройственият план и да е искано изричното разрешение на главния архитект на Враца. Своите доводи недоволният общински съветник обяви пред сътрудника ни от Враца Жоро Александров:
 
"В самата комисия, която се занимава с тези въпроси, няма специалист по градоустройството, нито архитект. Привличат единствено специалисти по изготвяне на количествено-стойностни сметки. Не може да се изгражда някакъв обект без съгласуване с главния архитект на Общината! Това от една страна променя визията на града, а от друга- се нарушава инфраструктурата. Имаме такъв случай при изкопни работи- скъсан газопровод, ел. захранване, тръба на топлофикация..."- аргументира се общинският съветник.
 
Попитахме и в Община Видин има ли интерес от граждани към подобни инициативи?

"Община Видин е отворена към такива инициативи и на всеки един желаещ, който е дошъл, е оказано нужното съдействие. Има и доста реализирани инициативи с помощта на граждани и фирми. С каквото може, Общината ще помага. Има готовност да се помага с материали и с работна ръка"- подчерта заместник кметът "Устройство на територията и развитие на инфраструктурата" Добромир Дилов.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28