Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новогодишните фойерверки- удоволствие или опасност

Снимка: РАДИО ВИДИН

Започна традиционното пазаруване на новогодишните фойерверки. Ракетите и римските свещи заемат съществено място в класацията, но най-бързо в болницата могат да ни закарат добре познатите пиратки. Те остават най-опасни, тъй като заради ниската си цена са достъпни за малките дечица. Те не се съобразяват колко опасно може да бъде и затова стават инциденти. Пенка Милушева потърси мнения сред видински ученици, за това ще гърмят ли на празниците и знаят ли как да използват пироефектите. Някои са категорични, че не използват фойерверки, а други от години знаят как да боравят с огъня. И към съветите на специалиста- нито едно пиротехническо изделие не трябва да се държи в ръка. Поставя се на земята и след това се възпламенява, припомнят експертите.

Какво да направим, ако искаме да имаме хубави изживявания покрай Коледа и Нова година и как да употребяваме безопасно пиратките и другите видове гърмелки. Жоро Александров се срещна и разговаря с Борис Врачовски, журналист, бизнесмен и дипломиран пиротехник.

"От ден на ден става все по-опасно да се гърми. Тази година пиротехниката е още по-евтина и повече ще се купува. Мерките от страна на държавата са да си прибере парите, и в таза насока прибира доста пари. Таксата за продажба на подобни стоки е доста висока, а има и такси, които се заобикалят и не се плащат."
Лесно ли се доверяваме на хората, които ни продават пироефекти за новогодишната нощ и каква е ролята на продавача зад щанда, който ни предлага кутията с пиратки, разказа още специалистът.

"Всяка година на пазара се появяват нови изделия. Само това, че са нови и непознати ги прави опасни. В която и по-голяма търговска верига да решите да пазарувате, ще срещнете млади и красиви продавачки под 20-годишна възраст, които притежават документи за пиротехници. Това е меко казано несериозно- веднъж заради възрастта и втори път заради опита им. В тази връзка ролята на продавача е изключително важна. На пазара трябва да внимаваме с търговците. Особено с тези, които не дават достатъчно информация за безопасна употреба и продават на малолетни. В новогодишната нощ по-добре е да отделим една минутка за инструкциите за безопасност, изписани върху всеки фойерверк- за да си гарантираме една емоционална празнична вечер."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00