Склонни ли сме да помогнем на хора в нужда? Лопушанският манастир даде подслон на сирийско семейство без дом, а ние състрадателни ли сме? Поводът да задаваме тези въпроси в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН точно днес е конкретен:
Семейство бежанци от сирийския град Алепо намери подслон в български манастир. Седемчленното семейство Ферхат е приютено в Лопушанския манастир, след като игуменът на светата обител епископ Сионий- викарий на Видинския митрополит Дометиан, в писмо до Държавната агенция за бежанците изрази готовност в манастири в епархията да бъдат настанени хора, избягали от военните действия в Сирия. Семейство Ферхат е първото, изпратено от Агенцията, което е пожелало да бъде настанено в манастира. Сирийците са баба, дядо, майка, баща и три деца- момчета на 20 и 17 години и 15-годишно момиче. Изповядват зороастризъм, наричан "религия на нравствеността" и няма противоречие с вярата им да пребивават в християнски манастир. В родината си са живеели заможно. Имали са фабрика за производство на зехтин и са отглеждали маслини. Потърсили са временна закрила в България, но се надяват скоро да се срещнат с техни близки в Германия. Не желаят да разказват за себе си и да бъдат снимани.
"Семейството е от град Алепо, едно място, където е имало много тежки кръвопролития. Самото семейство е много пострадало, както материално, така и чисто морално и емоционално. Много техни близки хора са били убити, много са изчезнали, други са хванали пътищата по света в незнайна посока. Така че хората са едни истински страдалци на тази жестока война. Единственото, с което можем да им помогнем, е с внимание, братолюбие, с най-чисти християнски чувства"- каза Негово преосвещенство епископ Сионий.
Бежанците споделят манастирската кухня, а хората от близкото село Георги Дамяново се отнасят към тях със съчуствие.
"По принцип държавата отпуска месечна помощ, но в манастира тези хора са под наше внимание, под наши грижи. Манастирската кухня, каквото предлага, се споделя и с тях. Разбира се, явиха се и много хора, които ни помогнаха с хранителни продукти, който с каквото може- хора от Монтана, от Берковица, от местното село Георги Дамяново. С прехраната, слава Богу, справяме се. Но все още липсва възможността тези хора да имат социален контакт. Езиковата бариера е много сериозен проблем. Тяхната деликатност, техният страх все още, тяхното неразположение и неведение също създават проблеми в общуването. Но ето че напоследък идват хора. Те се срещат с тях- с хора от училището, от читалището, така че се надявам да преодолеят тези чисто емоционални поражения, следствие от войната"- каза епископ Сионий. Като подчерта, че по стара българска и християнска традиция, манастирът е убежище не само за чужденци, но и за много българи, които са в затруднение.
Дали ние самите не сме склонни да помогнем? Този въпрос Лора Русинова зададе на видинчани.
"Склонни сме, разбира се, особено около празниците. Тогава много хора, които са с възможности, правят дарителски акции... Помагам от време на време, когато имам възможност... Не може да не помогнеш на такива хора, които са изпаднали в беда, защото не се знае утре ние къде ще бъдем... Хуманността на това ни учи- да помагаме на човека в беда"- са част от отговорите.
И защото понякога пътят от доброто намерение до доброто деяние е малко по-дълъг, предлагаме ви да помислим: Ние изпратихме ли SMS за децата в нужда? Пуснахме ли монета в кутията за дарения? Купихме ли си празнична украса от благотворителен базар? Намерихме ли време да поговорим с някого, който има нужда да бъде изслушан? Ако отговорите са "да", значи сме дарили поне една искрица надежда.
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..