Неотдавна екип на РАДИО ВИДИН реши да посети видинското село Големаново, разположено недалеч от границата със Сърбия. Намира се на 7 км. от главния път Видин- Кулa. Пристигайки в селото, по улиците не срещнахме нито един човек. Пред кметството ни посрещна Ваня Янкова, кмет на селото от 1999 до 2003 година. Веднага побързахме да я попитаме, как се е живяло по нейно време, когато тя е управлявала Големаново.
"Тогава като че ли се живееше малко по- добре. СДС беше на власт, смятам, че именно по времето на Иван Костов живяхме най-добре. Имаше и повече хора в селото, и деца се раждаха. Когато аз бях кмет, Големаново се телефонизира, беше голямо постижение", хвали се Ваня Янкова. В същото време има и "недовършена" работа, за което съжалява:
"Един проект за изграждане на водопровод се направи от Община Кула. Трябваше обаче да се намерят 330 хиляди лева, за да се сменят етернитовите тръби с такива от ПВЦ. Ходих при всички видински депутати, молих ги за съдействие, но те ми казаха, че Големаново се води селище със затихващи функции. Проектът си остана само проект, а сега вече е късно, защото ги няма хората, няма за кого да се прекара вода. И за черквата питах, тя ни е много хубава, през 2011 година се навършиха 125 години от строежа й. Покривът обаче е разрушен, всичко е протекло. И за църквата ми отговориха по същия начин. Е, не можахме да направим ремонта."
В разговора се включва и настоящият кметски наместник Георги Найденов, за да ни каже, че в Големаново са останали 100- тина души. Ние пък го питаме защо в селото повечето от къщите нямат покриви.
"Така ги заварих и аз тези къщи. С кражбите трудно се справям и това е причината те да останат без покриви. Това са необитаеми къщи. Много от хората са се изселили навремето, няма пазари за тези имоти. Дори и да има, те са на минимална цена- една къща от порядъка на 100 кв., на два етажа се купува за 2 000 лв. с дворното място, с кладенците, със селскостопанските сгради", казва кметският наместник.
Историята на Големаново е интересна- в селото е имало хан, повечето от хората са били преселници от Тетевенския край. През 1934 година Големаново е било в апогея си- 2 134 души са живеели в селото. Днес хората почти ги няма, училището отдавна е закрито, за възрастните хора се грижи самият кметски наместник. Купува им лекарства, мери им кръвното.
"Аз съм ветеринарен фелдшер, но мисля не само за животните, а и за малкото останали хора. Най-много кражби има в нашето село, най-много са и хората от малцинствата- има побоища, пиянски истории. Сега и с тези бежанци се занимавам, защото тук им е коридора за минаване. Наскоро бяха заловени 8 души", разказва Георги Найденов.
Така преминава ежедневието на кметския наместник на Големаново, а нашият екип му благодари за топлото посрещане и за гостоприемството.
Още за живота в село Големаново чуйте в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..