Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли Видин скоро депо за битови отпадъци???

Снимка: РАДИО ВИДИН, Архив

Враца е от общините в България, в която се прилагат практики, възприети от Европейския съюз за защита на околната среда, чрез интегрирано управление на твърдите отпадъци. Проектите "Регионално депо за твърди битови отпадъци от населените места на общините Враца и Мездра" бяха изградени преди повече от десет години съвместно с Датската агенция за околната среда, Министерство на околната среда и водите и Община Враца.

Върховният административен съд сложи в края на миналата година точка на дълъг съдебен спор, който попречи на общинската управа във Враца да пусне в експлоатация сепариращата инсталация край регионалното си депо за твърди битови отпадъци. Битката за това кой да работи с отпадните суровини се проточи повече от година и половина, като премина през различни перипетии през Врачанския административен съд и Комисията за защита на конкуренцията.

Магистратите отхвърлиха жалба на фирма "Екобулпак", която оспори избора на фирма-оператор на инсталацията.

"Новите изисквания на Закона за управление на отпадъците поставят пред много тежки финансови изисквания общините. Възможността да имаме такава инсталация и бъдещото ни партньорство с "Холсим" за изгарянето на отпадъци ни дава възможността да намалим драстично депонираните отпадъци в депото. Това на първо място ще ни даде възможност да запазим такса смет- нещо, което неминуемо ще се наложи в някои общини. Освен това ще ни даде възможност да натрупаме резерви в депото, като запазим същото качество на сметосъбиране и сметоизвозване, на сепариране, депониране и изгаряне на отпадъците"- каза кметът на Община Враца Николай Иванов пред сътрудника на Радио ВИДИН Жоро Александров.

От няколко години Община Лом има разработен технически проект за изграждане на претоварна станция за неопасни отпадъци. На този етап МОСВ не подкрепя самостоятелно изграждане на претоварната станция в Лом като по-малко населено място, за разлика от Монтана, където се намира регионалното депо. В края на този месец в дунавския град трябва да приключи монтажът на технологичното оборудване за първия етап от строителството на Завода за сепариране и компостиране на твърди битови отпадъци. Първоначално в инвестиционно намерение за изграждането на завода е имало и включена клауза за строеж на претоварна станция за отпадъци в Лом, но за сега това не се осъществява. От Община Лом ще търсят варианти по линия на публично-частното партьорство за финансиране на сепарираща инсталация и последващо изграждане на претоварна станция, като част от Регионалната система за третиране на отпадъци, информира Владимир Недев.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Извозването на отпадъците на жителите на община Белоградчик до регионалното депо във Видин би оскъпило услугата, и съответно таксата за смет. За това е изработен проект за изграждане на претоварно депо в сегашното сметище на Белоградчик" - това заяви кметът на града Борис Николов.

Какво се случва във Видин? "Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Видин"- това, сякаш, е най-дългоочакваният, но и най-дълго подготвяният в Община Видин проект. Той се изпълнява по Приоритетна ос 2 на Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г.", съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и от Кохезионния фонд на Европейската общност. Договорът е между Министерството на околната среда и водите и Община Видин, в партньорство с другите общини от областта Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Стойността на проекта е около 20 млн. лв. Общинското участие е 5, 3 %, а остатъкът до 15 % се допълва от държавата.

"Проектът включва клетка 1 на новото депо, оборудване, инсталация за компостиране, съоръжение за оползотворяване на строителни отпадъци, рекултивация на съществуващото депо, доставка на съоръжения и материали, пускане в експлоатация и др. върху площ от 221 ха до с. Жеглица на 13 км от Видин. Този проект е сред приоритетните и с най- голяма важност за цялата видинска област" - каза при подписването на договора с фирмата- изпълнител кметът на Видин Герго Гергов.

Потърсихме неколкократно Община Видин, за да разберем как върви строителството, има ли проблеми, и изобщо- какво се случва. Нашите усилия обаче не дадоха резултат, като учтиво ни бе обяснено, че хората от отдел "Екология" през цялата седмица са били много заети. Затова представяме последната информация, която имаме от 8-ми ноември 2013- та година. Областният експертен съвет по устройство на територията във Видин прие геотехническа експертиза и райониране на зоните за изграждане на Регионалното депо край село Жеглица. Докладът бе шести по ред и бе изготвен, заради появило се свлачище в източната част на терена, предвиден за съоръжението.

"Да се районира теренът, за да започне едновременно строителство в зоните, които не са застрашени и укрепване на свлачището" - това заяви тогава инж. Росен Милков, мениджър към фирмата- изпълнител на обекта- "Главболгарстрой".

Най-късно от първи ноември следващата /бел.ред. 2014/ година регионалното депо за битови отпадъци официално ще бъде предадено за експлоатация, казаха още от фирмата. Дали срокът ще бъде спазен и дали най-после Видин ще се сдобие с модерно депо, което ще събира цялото количество отпадъци от всички общини в областта, съобразено с екологичните изисквания- това тепърва ще видим...

 

Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.

По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05