Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пречистващата сила на огъня и прошката

На Сирни Заговезни в Чипровци по традиция се запалва огън на един от най-старите мостове в този край.
Снимка: chiprovtsi.bg

Сирни Заговезни се празнува 40 дни преди Великден. Това е седмата неделя преди Възкресение и след нея започва дългият великденски пост.

"Сирни Заговезни е един изключително интересен и изпълнен с много символика празник. В него се преплитат християнството и езичеството. След този празник започват великденските пости- едни от най-дългите в годината. Важни са пречистващата сила на огъня и силата на прошката"-
разказа в "Посоките на делника" етнографът в Регионалния исторически музей във Видин Десислава Божидарова.

Най-важната традиция на Сирни Заговезни е прошката- взаимното опрощаване на извършени волни и неволни прегрешения, което става преди празничната вечеря. На този ден прошка си взимат млади от стари, децата от родителите, младоженци от кумове- целувайки ръка се изричат: "Прощавай, мале, тате...". "Господ да прощава, простен да си!"- е задължителният отговор. Веселието вечерта е най-голямо по време на т. нар. хамкане на халва, парче сирене или сварено яйце. Сирни Заговезни е нещо повече от църковен празник за християните. С него се обозначава границата между зимата и пролетта. Много от ритуалите и обичаите, съпътстващи празника, са с езически характер.  

Празникът на всеобщото опрощение тази година е на 2 март. Видинчани ще поискат прошка от близките си хора, показва анкета на Пенка Милушева.

"Бих поискала прошка от всички, които обичам и ме обичат и ще поискам и непростеното да ми бъде простено ... Искам прошка от близките си, които безкрайно много обичам... Няма непростими грехове."

В Чипровци Сирни Заговезни също ще бъде отбелязан по стара традиция. Местните се събират в центъра на града, за да отбележат заедно празника Покладе, както го наричат там. За традицията разказа директорът на историческия музей в Чипровци Анюта Каменова.

"Преди вечеря хората се събират около огъня, за да се повеселят, да поиграят хоро и да въртят олалие. Олалие е лескова пръчка с височина един човешки бой. В единия й край е закрепена слама. Своеобразната факла се пали от големия огън, а после се върти над главата. Момците така измолват за здраве, а момите- да се въртят момците край тях."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14