Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се пенсионираме, ако работим в чужбина

Снимка: РАДИО ВИДИН

Много семейства от Северозапада потърсиха работа в извън страната, а сега им предстои пенсиониране. На доходите от чужбина все още разчитат много от техните близки. По данни на Националния осигурителен институт от присъединяването ни към Европейския съюз три пъти се е увеличил броят на хората, които получават пенсии по международни спогодби. През миналата година 28 хиляди са получавали пенсии за работа в чужбина, и то само в страни, с които България има спогодби. Как се определят пенсиите за хората, работили в чужбина, това Анжела Каменова попита Пламен Георгиев, началник на отдел "Пенсии" в Териториалното поделение на Националния осигурителен институт във Видин.

"Лицата, на които им предстои пенсиониране могат да подават документите си от чужбина, ако са в страните, с които България има спогодба. От 1 януари 2007 година, датата от която България е страна членка на Европейския съюз, всички български граждани, работещи в страни от съюза, могат да се пенсионират в съответна страна"- уточни Пламен Георгиев. Много от жителите на Видин преди много години са напуснали родния си град и живеят и работят зад граница. Един от слушателите на Радио ВИДИН се съгласи да коментира днешната ни тема в "Актуално". Илиян Луцин живее и работи от близо 30 години в Австрия.

"Дали ще са чужденци или австрийски граждани, законите в Австрия са еднакви са всички. Процедурата по самото пенсиониране е много лесна и проста. Тук в пенсионните институции следят абсолютно точно за всеки ден положен труд на лицето и всичко това се описва в трудовия му стаж"- разказа Илиян Луцин за "Посоките на делника".

Запитвания как се определят пенсиите за работещите в чужбина сме получавали и преди да поставим темата. Българка, която получава у нас пенсия, работи в Италия. Дали обаче има право на пенсия и от страната, в която работи и се осигурява. Въпросът е частен, но касае много хора, които получават доходи от пенсия, но все още продължават да работят.

"Работещите, които са в подобна ситуация, трябва да се обърнат към компетентната институция в съответната страна, за да разберат какви са техните права за придобиване на пенсия, в зависимост от трудовия им стаж"- така отговори на този въпрос Пламен Георгиев от Териториалното поделение на Националния осигурителен институт във Видин.
Темата коментира сътрудникът ни във Враца Жоро Александров:

"Знаете ли какво правят италианските пенсионери, ако решат, че парите за старост не им стигат? Преместват се да живеят в България, където със същите пенсии си живеят царски. Това не е виц, а извод на италианското електронно издание "Мелти". В подкрепа на това твърдение италианците проследяват живота на четирима пенсионери, които с около 1 200 евро месечно живеят като богаташи в България. И как няма да е така, като милата ни Родина може да е раят за чуждите пенсионери, но е адът за собствените, за онези, които са отдали 35-40 години от живота си, за да получават подаяние вместо заслужени пари за старост. На фона на онези 1 200 евро (което е 2 400 лева) ми е неудобно да кажа какъв е размерът на пенсията на един български пенсионер. Защото е 10 пъти по-ниска.

Унизително за нашите майки и бащи звучи и сравнението, че и на Балканския полуостров сме на едно от последните места в тази класация. В Хърватия и Черна гора възрастните хора взимат средно съответно по 310 и 280 евро месечно. В Босна и Херцеговина парите за старост са малко над 170 евро, а в Сърбия– 220 евро. На дъното все пак не сме ние, а македонците със средна пенсия от 144 евро. Но какво от това, когато в Швеция средната ставка на парите за старост е 1 350 евро? В Германия средната пенсия е 1 200 евро, почти толкова плащат и на възрастните хора във Франция– 1 120 евро. По правило в повечето европейски държави средните заплати и пенсии са до 10 пъти по-големи в сравнение с тези в балканските страни. Което прави мечтата на всеки българин горе-долу следната– да получава европейска пенсия, когато се оттегли в заслужен отдих и се порадва на старините си. Повечето възрастни хора обаче нямат това щастие, а са принудени, за да оцеляват, да работят и след пенсионирането си– къде законно, къде– не, но това е един от начините да съществуват. Звучи унизително, нали?

Защото е истинска прокоба да си пенсионер в България, където понятието "достойни старини" се среща само в предизборните обещания на политиците, а възрастните хора едва свързват двата края, благодарение на трохите от т. нар. "пенсия". Световната банка нарежда българските пенсионери сред най-бедните и маргинализирани групи от населението- наред с многодетните семейства и жителите на селските райони и ромските гета. Именно пенсионерите съставляват основната група на бедстващите хора в България, които според изчисленията на Евростат възлизат на близо 45% от населението. По този показател България очаквано заема незавидното първо място в Европейския съюз."

Още за това как можем да се пенсионираме, ако работим в чужбина- можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00