Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейният сигнал- отживелица или необходимост днес

Снимка: Семейство Гидови Личен архив

Преди дни минавах по обичайния си всекидневен маршрут, когато чух пролетни птички да се обаждат в ранната утрин. След няколко секунди установих, че мелодията страшно много ми прилича на нашия семеен сигнал. Сетих се как преди време родителите ни прибираха със сигнали от незабравимите летни игри. Всяко семейство си имаше свой сигнал и беше много весело, когато ни призоваваха в тъмното. А една от майките такива трели извиваше, че никога не успях да ги наподобя. В тийнейджърските си години също измисляхме сигнали, за да накараме приятелката да се покаже на прозореца и просто да поговорим. Използва ли днес някой нещо подобно? Сътрудникът ни от Враца Жоро Александров отново се включи с позиция по темата в сряда сутрин в "Посоките на делника".

"Новите технологии убиха старите начини на общуване, в това число и екзотичните подсвирвания, които бяха толкова много разпространени преди. Някога, в не дотам далечното минало, когато и "рокендролът беше млад", беше атрактивно да умееш да изкараш някоя мелодия с уста, да го превърнеш в свой сигнал, в оригинален начин да изявиш онова, което можеш… Днес това го правят модерните джаджи като GSM-и, Ipod-и, MP3-ки и тем подобни устройства, които напълниха, но и изпразниха джобовете ни. Първоначално тийнейджърите, а след тях и ние, техните родители, отвикнахме от предишните си начини на общуване, които владеехме, когато ние бяхме тийнейджъри.

Кажете ми, кой днес подсвирва на улицата? Ако случайно познавате такъв човек, със сигурност не го мислите, че е наред с разсъдъка, нали? Романтиката от 90-те години на миналия век очевидно се стопи в успехите на новите технологии, които обаче освен всичко друго ни отчуждиха един от друг.

В крайна сметка няма как да се спасим от революционните открития на новото време и ще трябва да се примирим с новите, модерните начини на общуване. Колкото по-рано го направим, толкова по-бързо ще престанем да изглеждаме като динозаври в очите на младите. Можем си страдаме тихичко и насаме, но няма да си признаваме, че това ни натъжава!"


Спомнят ли си времето, когато са използвали семеен сигнал и имали ли са въобще такъв- това попитах видинчани:

"Не си спомням... Никога не сме имали семеен сигнал... Разбира се, че и днес използвам звуков сигнал, дори когато се прибирам от участие- аз съм музикант и постоянно си подсвирквам с уста..."- казаха в анкетата някои от жителите на крайдунавския град.

СнимкаСигналите сега са трансформирани, но не се е изгубило значението им- това е мнението на психолога от Видин Катя Райчева.

"Разбира се, че модерните технологии трансформираха тези сигнали от миналото в други съвременни кодови послания. Хората имат нужда от това да се чувстват важни и значими, да са част от една двойка или компания. Всяка група хора си измисля своя начин- дали ще са знаци или звукови сигнали, като при мобилните телефони с различни сигнали ни звънят приятелите. Това е същото нещо- от психологическа гледна точка то замества онзи сигнал, който сме подавали и разпознавали като звук в миналото... Има разлика обаче в зависимост от това къде живееш. Ако си на село, където е по-спокойно, този сигнал ще се чува, за разлика от по-шумния град, където не се знае дали ще го чуят. Но се замества с други начини- с всички тези послания, които във фейсбук си правим- наша собствена снимка, емотиконите ги подреждаме по определен начин, със сигнала на мобилния телефон (когато звъни тъщата, например, свири химнът- всичко това показва психологическата потребност да си част от група. Затова мисля, че не са се изгубили, а са се трансформирали, все още има места, където се ползват и начини, по които се ползват звуковите сигнали"- каза за Радио ВИДИН Катя Райчева.

Отминалите времена си припомни и сътрудникът ни в Мездра Петко Котларски.

"Като вихър нахлуха в живота ни съвременните средства за комуникация и ни превърнаха в техни роби без да се усетим. Сега всеки от нас зависи от телефона в джоба и компютъра в работата и у дома. Вместо писма, си пишем имейли и си мислим, че това е единственият начин за комуникация.

Аз обаче съм по-възрастен и си спимням времето през 70-те и 80-те години, когато в къщи нямаше дори и домашен телефон. Това беше времето на сигнала с уста. Със сигнал баща ми напомняше, че е време да се прибирам, сигнали имаха бандите от приятели, с които се събирах за игра. И до ден днешен си спомням сигнала с първото ми гадже, който свирех зад ъгъла на съседната къща, за да не ме видят техните родители.

Младите читатели сигурно ще слушат с присмех връщането ни в миналото и спомените за сигнала с уста. Но аз не съжалявам, че съм живял така- защото тогава съм имал истински приятели и ако сега им изсвиря сигнала, веднага ще ми се притекат на помощ."


Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57